50. Yıl Salonu’nun Adı “50. Yıl Deniz Esinduy” Olarak Değiştirildi

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun 50. Yılı’nda yapımı tamamlanan ve hizmet girdiği 2008 yılından bu yana Avrupa ve Türkiye’de olmak üzere birçok voleybol müsabakasına ev sahipliği yapan TVF 50. Yıl Voleybol Salonu’nun ismi TVF 50. Yıl Deniz Esinduy Voleybol Salonu olarak değiştirildi.

Bu değişikliğin ardından; TVF 50. Yıl Voleybol Salonu, 2019-2020 voleybol sezonuyla birlikte TVF 50. Yıl Deniz Esinduy Voleybol Salonu olarak voleybol karşılaşmalara ev sahipliği yapacak.

Burhan Felek Spor Kompleksi’nin içinde yer alan TVF 50. Yıl Voleybol Salonu’nda gerçekleşen değişim törenine TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Deniz Esinduy’un eşi Arzu Esinduy ve çocukları, 2003 yılında A Milli formayı giyen oyuncular, A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncuları ve teknik ekibi, A Milli Erkek Voleybol Takımı oyuncuları ve teknik ekibi, TVF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Kurtaran Mumcu, Erkek Milli Takımlar Koordinatörü Semih Oktay, kulüp temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

İlk olarak söz alan Deniz Esinduy’un kızı Melis Esinduy; “Voleybolcu bir aileden geldiğim için bütün hayatımı bu salonlarda geçirerek büyüdüm. Şu an değişik duygular içersindeyim. Deniz Esinduy’un çocukları olarak sizlerin karşısındayız. Babam, işini severek yapan bir spor adamıydı.  Onunla gurur duyuyoruz. Babamın adının salona verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Spor camiası hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Deniz Esinduy’un eşi Arzu Esinduy ise; “Öncelikle herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yaşamının 40 yılını voleybola adamış, birçok oyuncuyu Türk voleyboluna kazandıran, başarılar elde edilen sevgili eşim Deniz Esinduy’un ismini 50. Yıl Voleybol Salonu’na verilmesi bizleri çok mutlu etti. Bu kararın alınmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ salon adının değiştirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada;  “Voleybol camiasının nezih dostları, değerli katılımcılar bu özel ve tarihi günde hep birlikte bir aradayız. Türk voleyboluna uzun yıllar hem antrenör hem de sporcu olarak hizmet etmiş, çok büyük katkılar sağlamış, çok büyük değerler katmış olan Deniz Esinduy’un adının 50. Yıl Voleybol Salonu’na verilmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. 2003 yılı hem acımızla hem sevincimizle Türk voleybolu için tarihi bir yıldı. Ev sahipliği yaptığımız Avrupa Şampiyonası’nda final oynama başarısı gösterdik ve kürsüde yer aldık. O günden bugüne kadar Türk voleybolu iyi bir ivme yakaladı. Ne tesadüftür ki tarihte yerini alan Avrupa Şampiyonası’ndan tam 16 yıl sonra yine Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapıyoruz. Cuma günü başlayacak şampiyonaya da Milli Takımımıza şimdiden başarılar diliyorum. 2003’te elde edilen başarıyı tekrar etmenin arzusu içindeyiz. Türkiye Voleybol Federasyonu’nun 50. Yılı’nda hizmete açılan salonumuz, 2019-2020 voleybol sezonuyla birlikte Deniz Esinduy Voleybol Salonu olarak Türk voleyboluna, Türk sporuna hizmet etmeye devam edecektir. Bu kararın alınması emeği geçen, bizlerin yanında olan herkese çok teşekkür ediyorum. O tarihte, çok zor şartlar altında, o bayrağı, o acıyı alıp turnuvanın sonuna kadar mücadele eden, bizlere o gururu ve mutluluğu yaşatan sporcularımız, başantrenörümüz Reşat Yazıcıoğulları ve teknik ekibine sonsuz teşekkürlerimi, şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Vefaya önem veren, değer veren voleybola camiasına da sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Deniz Esinduy Kimdir ?

Deniz Esinduy, 1947 yılında İstanbul’da doğdu. 1963 yılında ilk kez Fenerbahçe’de kürek sporuyla tanıştı. Ardından 1966’ta voleybolda genç milli takıma pasör olarak seçildi. Aynı yıl, Çekoslovakya’da yapılan Dünya Voleybol Şampiyonası’nda A Milli Takım kadrosuna davet edildi. Milli forma altında voleybol teknik bilgisini de arttırdı. Fenerbahçe formasıyla genç ve A takım düzeyinde olmak üzere birçok kez şampiyonluk sevinci yaşadı. 1969 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’de voleybol şubesi kapatılınca askere gitti ve Muhafızgücü’nde 2 yıl forma giydi. 1971 yılında ise; askerlik dönüşü İETT’ye transfer oldu. 1970’li yıllarla birlikte, hem antrenör hem de oyuncu sıfatı kazandı. 1971’de Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’nın başına getirildi. Antrenör olarak Galatasaray, Arçelik, Güneş Sigorta, Enka ve Sönmez Filament takımlarında görev yapan Esinduy, kadın ve erkek milli takımlarında da çalıştı. 1964’te başlayan oyunculuk kariyerini 1980’lerde noktaladı. 16 yıllık sporculuk hayatında Fenerbahçe, Muhafızgücü, İETT, Büyükdere Boronkay, Galatasaray, Taçspor ve Samsun Irmak Sanayi takımlarının formalarını giydi. 50 kez milli olan Esinduy, 2003 yılında Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın başantrenörlüğünü yürütürken, kamp yaptıkları otelde geçirdiği kalp krizi sonucu, 12 Eylül 2003 tarihinde 56 yaşında Ankara’da yaşamını yitirdi.

Bu Yazıya Oy Verin