Türkiye Voleybol Federasyonu ile Azerbaycan Voleybol Federasyonu Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Başkanı Aleksandar Boricic, CEV Asbaşkanı Renato Arena ve Bulgaristan Voleybol Federasyonu Başkanı Lubomir Ganev, 6-8 Kasım 2023 tarihlerinde Bakü’de ziyaretlerde bulundu.

Azerbaycan Voleybol Federasyonu’nun davetlisi olarak Bakü’de gerçekleşen ziyaretin ilk gününde, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, CEV Başkanı Aleksandar Boricic, CEV Asbaşkanı Renato Arena ve Bulgaristan Voleybol Federasyonu Başkanı Lubomir Ganev, Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu ve günün anısına çiçek bıraktı.

Ardından Şehitler Sokağı’nda bulunan “Türk Şehitliği” anıtını da ziyaret eden heyet, Azerbaycan’ın bağımsızlığı uğruna şehit olan kahraman ve özverili Türk askerlerinin mezarlarına çiçek bıraktı.

Ziyaretin ardından Azerbaycan Voleybol Ligi’nin açılış töreni öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Azerbaycan Voleybol Federasyonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, CEV Başkanı Aleksandar Boricic, CEV Asbaşkanı Renato Arena ve Bulgaristan Voleybol Federasyonu Başkanı Lubomir Ganev, Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Cengiz Hüseyinzade ve Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Azer Aliyev katıldı.

Azerbaycan Voleybol Federasyonu Başkanı Shahin Baghirov, CEV ve diğer ülke federasyonlarının başkanlarını ağırlamaktan dolayı çok memnun olduklarını söyledi.

Basın toplantısında konuşan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, davetten dolayı Azerbaycan Voleybol Federasyonu’na teşekkür etti. Üstündağ, kardeş ülke Azerbaycan’a her zaman her konuda destek vermeye hazır olduklarını, bu yönde ortak hareket etmek için çalışmalar yapılacağını ve işbirliği çerçevesinde bir sözleşme imzalanacağını vurguladı. TVF Başkanı Üstündağ, Azerbaycan’ın dünya voleyboluna çok şey kattığını ve katkı sağlamaya devam edeceğini söyledi. Azerbaycan Voleybol Federasyonu Başkan Yardımcısı Faik Garayev’in Türk voleybolunun gelişiminde önemli hizmetlerinin bulunduğunu, Türk kulüplerinin onun antrenörlük zamanında ilk kez Avrupa kupalarına katıldığını kaydetti. Başkan Üstündağ, bundan sonra Azerbaycan Voleybol Federasyonu’na her konuda destek olacaklarını ve voleybolun gelişimi için her zaman birlikte çalışmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

TVF Başkanı Üstündağ, basın toplantısının ardından 2023-2024 sezonu Azerbaycan Voleybol Ligi’nin açılış törenine katıldı. Üstündağ, Azerrail ile Abşeron takımlarının oynayacağı müsabaka öncesinde Azerbaycan Voleybol Federasyonu Başkanı Shahin Baghirov’a teşekkür plaketi ve A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularının imzaladığı milli takım formasını takdim etti.

Ziyaretin ikinci gününde ise Gençlik ve Spor Bakanlığı Voleybol Merkezi’nde Azerbaycan Voleybol Federasyonu yönetimi ile Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, CEV Başkanı Aleksandar Boricic, CEV Asbaşkanı Renato Arena, Bulgaristan Voleybol Federasyonu Başkanı Lubomir Ganev arasında toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Azerbaycan Voleybol Federasyonu yetkilileri, federasyon tarafından yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Ardından Azerbaycan Voleybol Federasyonu (AVF) ile Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) arasında ‘İşbirliği Anlaşması’ imzalandı.

İmzaların atılmasın ardından konuşma yapan TVF Başkanı Üstündağ, bu protokolün her iki federasyon arasındaki ilişkilerin genişletilmesine katkı sağlayacağını söyledi. Üstündağ ayrıca, iki devlet tek millet olarak kardeş ülke Azerbaycan’ın her zaman her konuda yanlarında olduklarını ifade etti.

Azerbaycan Voleybol Federasyonu Başkanı Shahin Baghirov ise TVF ile yapılacak çalışmaların önemine değindi. Baghirov, imzalanan bu belgenin iki kardeş ülke arasında voleybolda karşılıklı yarar sağlayan bir iş birliğini teşvik edeceğin belirterek, yakın gelecekte büyük başarılara imza atılacağına inandığını söyledi.

Prokotol anlaşmasının ardından Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Başkanı Aleksandar Boricic’in başkanlığındaki heyet, Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov ile bir görüşme de gerçekleştirdi.

Bu Yazıya Oy Verin