MHGK Ara Semineri’nin İkincisi İtalyan Hakemlerin Katılımıyla Yapıldı

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu’nun (MHGK) hakem ve gözlemcilere yönelik her yıl gerçekleştirdiği ara seminerin 2022-2023 sezonuna ait olan ikinci kısmı, TVF ile İtalya Voleybol Federasyonu arasında yapılan anlaşma gereği İtalya‘dan katılan misafirlerle birlikte çevrimiçi olarak yapıldı.

Seminere, MHGK Başkanı Aziz Yener, MHGK Üyeleri, FIVB Kural ve Hakem Komisyonu Üyesi Francesco D’alo, İtalya Voleybol Federasyonu Üst Ligler Hakem Kurulu Başkanı Daniele Rapisarda, İtalya’nın FIVB A Klasman Voleybol Hakemleri Stefano Cesare ve Andrea Puecher ile birlikte Türk hakem ve gözlemciler olarak da 98 kişi katıldı.

MHGK Başkanı Aziz Yener, açılış konuşmasının ardından sırasıyla İtalyan misafirler Francesco D’alo, Daniele Rapisarda, Stefano Cesare, Andrea Puecher, FIVB A Klasman Voleybol Hakemi Erdal Akıncı, eski Uluslararası Voleybol Hakem ve CEV Gözlemcisi Abdülkadir İlbeyli ve FIVB Kural ve Hakem Komisyonu Üyesi Ümit Sokullu’ya söz vererek iki ülke federasyonları arasında yapılan anlaşma ile ilgili fikirlerini sordu.

Dünyada ilk defa iki ülke federasyonunun yaptığı anlaşmaya hakemleri de dahil edildiğinden, bu anlaşmanın çok verimli ve heyecan verici bir deneyim paylaşımı olacağından bahsedilen konuşmalardan sonra Daniele Rapisarda 2023 yılında Şubat ayında düzenlenecek olan İtalya Kupası finallerine MHGK Başkanı Aziz Yener ve hakemlerimizi davet etti.

Davetten çok memnun olan MHGK Başkanı Aziz Yener de İtalya Voleybol Federasyonu Üst Ligler Hakem Kurulu Başkanı Daniele Rapisarda ve İtalyan hakemleri, 2023 yılında Mart ayında organize edilmesi planlanan AXA Sigorta Kupa Voley finallerine davet etti.

MHGK Başkanı Aziz Yener, eğitimlere geçmeden önce Türkiye’deki hakemlerin klasmanları ve nasıl bir eğitim şekli izlediklerini anlattı. İtalyan konuklar, bu durumu çok beğendiklerini dile getirdi.

2022-2023 sezonunun ilk yarısında oynanan müsabakalardaki pozisyonların videolarının gösterildiği bölümde verilen kararlar üzerinde duruldu. İlk dört videodaki sunum İngilizce olarak gerçekleştirildi. İtalyan katılımcılar, ilk dört videonun sunumu sonrası çevrimiçi seminerden ayrıldı.

Daha sonra Türkçe olarak devam eden seminerde maçlardan karşılaşılan durumlar ile dilek ve isteklerin konuşulduğu bölümde de MHGK Başkanı Aziz Yener soruları cevapladı.

Bu Yazıya Oy Verin