Türkiye İlk Kez “Kar Voleybolu”na Ev Sahipliği Yapacak

Türkiye, ilk kez kar voleybolu organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından organize edilen 2017 Kar Voleybolu Avrupa Turu turnuvasının iki ayağı Türkiye de; 18-19 Şubat tarihlerinde Erciyes, 3-5 Mart tarihlerinde Uludağ’da oynanacak.

 

2017 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Türkiye Etapları Medya Toplantısı bugün (9 Şubat Perşembe) İstanbul Volley Hotel Safir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya; Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, TVF Plaj Voleybolu Kurulu Koordinatörü Soner Erdoğmuş, Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murad Cahid Cıngı, Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul ve turnuvada Türkiye’yi temsil edecek olan sporcularımızdan Aleyna Vence ile Murat Giginoğlu katıldı.

TVF As Başkanı Suat Güler’in de bulunduğu toplantıda açılış konuşmasını yapan TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, “Türkiye Voleybol Federasyonu’nun, ‘Voleybol Her Yerde’ sloganı çerçevesinde yeni bir organizasyon olarak ülkemize kazandırdığı, 2017 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Türkiye etaplarının tanıtılması nedeniyle bir araya gelmekten çok mutluyuz. 2024 Strateji Planı’mızda belirttiğimiz üzere, voleybola yenilikler kazandırmak amacıyla, kar merkezleriyle ülkemizin kar voleybolunda büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Bu sporun ülkemizde voleybola olan ilginin artmasına ve kış turizmine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu çerçevede 2017 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu organizasyonunun iki ayağını Kayseri-Erciyes ve Bursa-Uludağ’da gerçekleştireceğiz. Bu organizasyonların ülkemizde gerçekleşmesine büyük katkıları olan Spor Genel Müdürlüğü’müze, Erciyes A.Ş. ve Teleferik A.Ş.’ye teşekkür ediyoruz. Organizasyonun Türkiye’deki ilk ayağı 18-19 Şubat 2017 tarihlerinde Kayseri-Erciyes’te, ikinci ayağı ise 3-5 Mart 2017 tarihleri arasında Bursa-Uludağ’da gerçekleştirilecek. Toplamda sekiz turdan oluşacak turnuvanın diğer ayaklarının ev sahipleri ise; Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Slovenya, Lihtenştayn ve İtalya olacak. Bu süreçte yayıncı kuruşlarımızın desteği için de ayrıca çok teşekkür ediyoruz. Efeler Ligi maçlarını yayınlayan TRT Spor, Erciyes etabı bayanlar ve erkekler finallerini, Vestel Venus Sultanlar Ligi maçlarını yayınlayan NTV Spor ise; Bursa-Uludağ etabının bayanlar ve erkekler finallerini naklen yayımlayacak. Kar voleybolunun kuralları, plaj voleybolu kurallarına çok yakın, sadece bazı küçük değişiklikler mevcut. Setler 11 sayı üzerinden oynanıyor, final maçları ise 5 set üzerinden oynanıyor. Tek hakem tarafından yönetilen karşılaşmalarda sporcular kar şartlarına uygun ekipman ve kıyafetlerle mücadele edecek. Türkiye’de voleybolu salonlardan ve plajlardan sonra kar üzerine de ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Türkiye Voleybol Federasyonu’na Türkiye’ye bu sportif yeniliği getirdiği için teşekkür ederek sözlerine başlayan Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murad Cahid Cıngı “Erciyes A.Ş. olarak 200 Milyon Euro yatırımla, ziyaretçilerimize Avrupa çapında imkânlar sunduğumuz Erciyes’te böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmaktan ötürü çok mutluyuz. Daha önce gerçekleştirdiğimiz uluslararası organizasyonlarla ülkemiz kış turizmine ve sporuna katkı sağlıyor olmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Kar voleybolunun hem voleybol sporunun çeşitlenerek büyümesine, hem de dağ sporlarının çeşitlenmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz. Bu vesileyle, bu organizasyonun Erciyes’te düzenlenmesini sağlayan Türkiye Voleybol Federasyonu ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

 

Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul ise toplantıda şunları söyledi: “Uludağ, kış sporları ve eğlence imkânlarıyla rakipsiz bir dağ. Fakat bugüne kadar Uludağ’dan yeterince faydalanılmadığını düşünüyorum. Bu tür organizasyonları arttırmak, çeşitlendirmek istiyoruz. Voleybolu çok seviyoruz. Salonlarda ve plajlardan sonra kar üzerinde de voleybolun oynanacak olmasından dolayı çok heyecanlıyız. Türkiye’de ilk kez oynanacak olan kar voleybolunu bizler de çok merak ediyoruz. Turnuvanın oynanmadığı anlarda açıkçası biz de sahaya girip bu yeni spor aktivitesini denemek istiyoruz.”

Plaj Voleybolu Milli Oyuncusu; Aleyna Vence, eğlenceli, yeni ve farklı bir organizasyonun Türkiye’de organize edilmesinden çok mutlu olduklarını, kar voleyboluyla ilk defa tanışacaklarını bu nedenle turnuvayı heyecanla beklediklerini söyledi. Plaj Voleybolu Milli Oyuncusu Murat Giginoğlu ise, “Türkiye Voleybol Federasyonu’na böyle bir organizasyonu ülkemize kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum. İnternet ve televizyonda bu organizasyonu takip etme fırsatımız oluyordu ama sahada oynamak güzel bir deneyim olacak. Eğlenceli bir organizasyon olacağına inanıyorum, umarım güzel sonuçlar elde ederiz. Turnuvaya katılacak olan herkese bol şans dilerim” dedi.

 

Medya toplantısı, TVF Plaj Voleybolu Kurulu Koordinatörü Soner Erdoğmuş’un organizasyon ve oyun kuralları ile ilgili bilgiler vermesi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kar Voleybolu ile ilgili detay bilgi için tıklayınız.

Haber Kapak Fotoğrafı (soldan sağa fotoğraftakiler): Plaj Voleybolu Milli Oyuncusu Murat Giginoğlu, TVF Plaj Voleybolu Kurulu Koordinatörü Soner Erdoğmuş, TVF As Başkanı Suat Güler, Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murad Cahid Cıngı, Plaj Voleybolu Milli Oyuncusu; Aleyna Vence. 

Bu Yazıya Oy Verin