Plaj Voleybolunda Yeni Dönem: Pro Tour !

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), plaj voleybolunun en üst seviyesindeki organizasyonu olan Dünya Turu (World Tour)’nun 2022 yılından itibaren Beach Pro Tour adıyla yeni formatında yapılacağını açıkladı.

Dünyanın en iyi plaj voleybolcularını öne çıkarmak ve voleybol severlere plaj yaşam tarzını benimsetmeyi amaçlayan Pro Tour; Elite, Challenge ve Futures olmak üzere 3 farklı kategoride organize edilecek.

Dünyanın çarpıcı mekanları ve ikonik şehirlerinde düzenlenecek Pro Tour, yıl sonunda yapılacak finaller ile sona erecek. Finallerde 10 takım şampiyonluk için kıyasıya mücadele edecek.

Elite16
Pro Tour’un en yüksek seviyedeki organizasyonu olan Elite16, hem kadınlarda hem erkeklerde en iyi 16 takımın katılımıyla düzenlenecek. İki aşamadan oluşan Elite16’nın ilk turunda 16 takım 4’erli olmak üzere 4 gruba ayrılacak. Grup müsabakalarının ardından puan cetvelinde ilk iki (2) sırada yer alan takımlar bir üst tura yükselecek. İkinci turda ise çeyrek final, yarı final ve üçüncülük ve final maçları oynanacak. İkinci turda mücadele edecek 8 takım, karşılaşmalarını tek maçlı eleme usulü sistemine göre oynayacak.

Challenge
Oyuncuların sıralama puanları kazanmak için kumda mücadele edeceği Challenge seviyesindeki turnuva, hem kadınlarda hem erkeklerde 24 takımın katılımıyla düzenlenecek.

Üç aşamadan oluşan Challenge turnuvasının ön eleme turunda 32 takım (katılımcı sayısı değişiklik gösterebilir) mücadele edecek ve 8 takım grup etabına yükselecek. Grup etabında 24 takım, 6’şarlı 4 gruba ayrılacak. İkinci turda ise karşılaşmalar tek maçlı eleme usulü sistemine göre oynayacak. 

Futures
Organizasyonlara ev sahipliği yapacak şehirlerin ülkedeki sporu geliştirmelerine ve gelecek vaat eden genç takımların yeteneklerini geliştirmelerine olanak tanıyacak Futures turnuvasında oyuncuların elde edecekleri puanlar Challenge organizasyonu da besleyici olacak. Üç aşamadan oluşan Challenge turnuvasının ön eleme turunda 16 takım (katılımcı sayısı değişiklik gösterebilir) mücadele edecek ve 4 takım grup etabına yükselecek. Grup etabında 16 takım, 4’erli 4 gruba ayrılacak. İkinci turda ise karşılaşmalar tek maçlı eleme usulüne göre oynayacak.

Bu Yazıya Oy Verin