FIVB Plaj Voleybolu VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge Organizasyonunun Basın Toplantısı Düzenlendi

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi iş birliğiyle Davutlar Sevgi Plajı’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda eleme turnuvası ile başlayacak Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Plaj Voleybolu Dünya Turu VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge ile ilgili olarak Güvercinada’da bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve FIVB Teknik Delegesi Christian Schemeth katıldı.

Toplantıda konuşan TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, dünyada plaj voleybolu alanında düzenlenen en büyük organizasyonlardan birisi olan VW Beach Pro Tour’un 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda başlayacak olmasının mutluluk verici olduğunu belirterek turnuvanın düzenlenmesine katkı sunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e teşekkür etti. 5 kıtadan 200 sporcunun katılacağı VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge’ın hem plaj voleybolunun hem de Türkiye’nin, Aydın’ın ve Kuşadası’nın tanıtımı açısından çok önemli bir organizasyon olduğunu ifade eden Alper Sedat Aslandaş, “Geçtiğimiz yıllarda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun desteği ile Aydın Kent Meydanı’nda gerçekleştirdiğimiz organizasyonu, bu yıl Kuşadası Sevgi Plajı’nda yapıyoruz. Uluslararası alanda üst düzey müsabakalara ev sahipliği yapacak olan VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge’in sporseverler için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Turnuvanın düzenlenmesi sürecine katkı sunan herkese teşekkür ederim.” dedi.

TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş’ın ardından konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, plaj voleybolu turnuvasının pandemiden önceki yıllarda Aydın Kent Meydanı’nda düzenlendiğini belirterek “Ancak bu organizasyon, çapı ve gördüğü ilgi nedeniyle Kent Meydanı’na sığmaz hale geldi. Bu nedenle bu yıl Kuşadası Belediyemiz ile iş birliği içerisinde düzenledik” dedi. VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge’in 80 ülkede canlı yayınlanacak olan muhteşem bir organizasyon olduğuna dikkat çeken Başkan Özlem Çerçioğlu, “Ülkemizin, Aydın’ın ve Kuşadası’nın tanıtımı için büyük önem taşıyan bu organizasyon esnafımıza ve civar bölgelere de katkı sağlayacaktır. Turnuvayı önümüzdeki yıllarda Kuşadası’nda düzenlemeye devam edeceğiz. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise ilki 1987 yılında Brezilya’da düzenlenen plaj voleybolu turnuvasının bu yıl farklı bir formatta Kuşadası’nda gerçekleşecek olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek organizasyonun sürekliliğini sağlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür etti. Kuşadası’nın doğru bir biçimde tanıtılmasının önemine dikkat çeken Başkan Ömer Günel “Kuşadası plajlarının böylesine büyük ve önemli bir organizasyona sahne olmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

FIVB Teknik Delegesi Christian Schemeth ise organizasyonun Kuşadası’nda düzenlenen ilk plaj voleybolu turnuvası olması nedeniyle özel bir önemi bulunduğunu belirterek Türkiye Voleybol Federasyonu, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi’ne teşekkür etti.

‘Beach VW Pro Tour Kuşadası Challenge’, Davutlar Sevgi Plajı’nda 19 Mayıs’ta eleme turnuvası ile başlayacak. Dev organizasyon, 20-21-22 Mayıs tarihleri arasında Ana Tablo maçları ile devam edecek ve Kuşadası Challenge şampiyonları belirlenecek. 32 ülkeden 96 takımın katılacağı eleme turnuvasında 32 kadın ve 32 erkek takımı mücadele edecek. 8’er takım ana tabloya katılmaya hak kazanacak. Ana tablo müsabakalarında ise 24 erkek, 24 kadın takımı yer alacak. Dereceye giren takımlara toplam 150 bin dolar para ödülü dağıtılacak.

Turnuvaya; Fas, Avustralya, Avusturya, Brezilya, Kanada, Çekya, Danimarka, İspanya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya, Japonya, Letonya, Litvanya, Meksika, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Polonya, Slovenya, İsviçre, İsveç, Türkiye, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, Kamerun, Şili, İngiltere, Umman ve Portekiz’den olimpik ve milli takım seviyesinde 200 sporcu katılacak. Ülkemizi erkeklerde Hasan Hüseyin Mermer-Sefa Urlu, Necmi Ayberk Güllük-Batuhan Kuru ve Yusuf Özdemir-Mustafa Susam ikilileri, kadınlarda ise Selin Yurtsever-Dilara Gedikoğlu ile Merve Çelebi-Bahanur Gökalp ikilileri temsil edecek.

Beach Pro Tour Kuşadası Challenge turnuvasındaki maçlar, uluslararası televizyon ve internet kanallarından canlı olarak takip edilebilecek.

Bu Yazıya Oy Verin