CEV Plaj Voleybolu Avrupa Kupası Duyurusu

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) hem ulusal hem de uluslararası platformda, plaj voleybolu kulüp müsabakalarını destekleme kararı aldı. Önümüzdeki yıl, “CEV Plaj Voleybolu Avrupa Kupası” adıyla kulüplerin katılacağı bir turnuva düzenlenecek. 2023 yılı sonbaharında erkekler ve kadınlar şeklinde yapılacak turnuvanın ayrıntılı tarih ve lokasyon bilgileri ayrıca duyurulacak.

Bu yeni organizasyona katılım için:

– CEV onaylı ulusal müsabakalardan derece almak,

– Halihazırda kulüp müsabakaları düzenleyen ya da düzenlemeyi planlayan federasyonlardan; 31 Mart 2023’e kadar düzenledikleri ya da planladıkları yapıyı bildirmek,

– Ulusal federasyonların yaptığı kulüp müsabakalarını 31 Ağustos’a kadar bitirmek,

– Avrupa Kupası’na katılacak takımların federasyonları aracılığıyla CEV veri tabanına 1 Eylül 2023’e kadar kayıt olmaları, sporcuların ise 15 Eylül 2023’e kadar belirlenmesi istenecek.

Avrupa Kupası Müsabaka Formatı:

-Ulusal kulüp müsabakaları düzenleyen federasyonların sayısına bağlı olarak katılımcı sayısı belirlenecek ve 2023 sonbaharında Avrupa Kupası bu sayılara göre düzenlenecek.

-Avrupa Kupası müsabakaları “Kulüp vs. Kulüp” formatına göre yapılacak ve her bir kulüp ikişer takım ile kupa organizasyonuna katılacak.

-Her bir kulüpte kadro: 2 takım, en az 4, en fazla 6 sporcu, 1 antrenör ve bir kafile yöneticisi / başkanından oluşacak.

-Avrupa Kupası’nın düzenleneceği ev sahibi ülke daha sonra belli olacak. Sadece ulusal müsabakalar düzenleyip Avrupa Kupası’na katılımcı olan ülkelerden birine, bu organizasyonu düzenleme hakkı verilecek. Eğer birden fazla ülke başvurursa CEV, kura çekilişi ile organizatörü belirleyecek.

-Son kayıt tarihini takiben CEV, katılımcı kulüplerin Avrupa Kupası müsabakalarındaki giriş sıralamasını belirlemek için ayrı bir kura çekilişi düzenleyecek. Kura sıralamasında, Avrupa Plaj Voleybolu ülke sıralaması esas alınacak.

Katılım Hakkı:

Katılım şartları aşağıdaki gibidir:

– Bağlı olduğu kulübü bildiren CEV resmi katılım formunu doldurmak,

– Voleybol Bilgi Sistemi (VIS) sistemine, usulüne uygun olarak kayıtlı olmak ve CEV uygunluk kriterlerini karşılamak,

– Yabancı sporcuların kendi ülke federasyonundan yazılı izin belgesini sağlamak,

– CEV talimatlarına göre oyuncuların taahhüdü ve sağlık sertifikası vermesi,

– Hem FIVB “Plaj Clean” anti-doping kursunu hem de Rekabet Manipülasyonunun Önlenmesi üzerine “FIVB Prevention of Competition Manipulation” e-öğrenme kursunu tamamlamış olmak

– TVF, CEV ve FIVB tarafından sporculuk haklarının askıya alınmamış olması gerekmektedir.

Önemli Not: Bir sporcu, bir sezonda sadece bir kulübü temsil edebilir.

Para Ödülü: 

10.000 Euro / Kategori Başı – Dağılımı ayrıca CEV tarafından ilan edilir.

Oyun Kuralları:

Tüm maçlar FIVB Resmi Plaj Voleybolu kurallarına göre oynatılır.

İstisna 1: Oyun içerisinde akredite olmuş antrenöre izin verilir. Antrenörler, CEV Antrenörlük Düzenlemelerine tabidir.

İstisna 2: Her kulüp her maçta, medikal ya da taktiksel nedenle; 1 oyuncu değiştirme hakkına sahiptir.

Formalar:

Her kulüp, tüm sporcularına ve takım üyelerine forma sağlar. Kulüplerin, CEV kurallarına göre formalarını yaptırmaları gerekmektedir. Formaya alınacak sponsor düzenlemeleri ayrıca duyurulacaktır.

Ulaşım ve Konaklama:

Katılımcı kulüpler kendi takımlarının yol ve konaklama ücretlerini öderler.

Katılım Ücreti:

CEV Plaj Voleybolu Avrupa Kupası’na katılım hakkı kazanan kulüpler, CEV’e federasyonları aracılığıyla 200 Euro katılım ücreti öder.

Lisans Ücreti:

Her kulüp, her sporcusu için CEV lisans ücretini “CEV Beach Volleyball Competition Regulations” dokümanında yer alan ücrete göre öder.

İlerleyen günlerde daha ayrıntılı bilgi, ülke federasyonları aracılığıyla duyurulacaktır.

TVF, CEV Plaj Voleybolu Avrupa Kupası’na katılım için; TVF Plaj Voleybolu Kulüpler Ligi düzenlemeyi planlamaktadır. Ayrıntılı bilgi önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.

Bu Yazıya Oy Verin