Olimpiyat, VNL ve Avrupa Şampiyonası’na Katılacak Filenin Sultanları’nın Geniş Kadrosu Açıklandı

2021 yılında Milli Takımlar Faaliyetleri kapsamında yoğun bir çalışma dönemine girecek olan A Milli Kadın Voleybol Takımımız, bu yıl sırasıyla; FIVB Voleybol Milletler Ligi, Tokyo Olimpiyat Oyunları ve CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda mücadele edecek.

FIVB VOLEYBOL MİLLLETLER LİGİ

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 2021 yılındaki ilk sınavını Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından düzenlenen Voleybol Miletler Ligi’nde verecek. Organizasyon, dünya genelinde devam eden koronavirüs pandemisi sebebiyle fanus sistemiyle İtalya’nın ev sahipliğinde Rimini’de düzenlenecek.

25 Mayıs -25 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlenecek organizasyonda Millilerimiz; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Belçika, Brezilya, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Güney Kore, Hollanda, İtalya, Japonya, Kanada, Polonya, Rusya, Sırbistan ve Tayland ile mücadele edecek.

FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde her takım, 15 maç oynayacak. Oynanan karşılaşmaların ardından puan cetvelinde genel sıralamada ilk 4’te yer alan ülkeler, finallerde mücadele etme hakkı elde edecek. 2021 Voleybol Milletler Ligi Finalleri, 24-25 Haziran 2021 tarihlerinde oynanacak.

FIVB Voleybol Milletler Ligi, 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle yapılamamıştı.

2018 yılından bu yana Voleybol Milletler Ligi adıyla düzenlenen organizasyonda Türkiye, 2018’de ikincilik, 2019’da dördüncülük elde etti.

TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihlerinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nda B Grubu’nda yer alıyor.

Filenin Sultanları, B Grubu’nda son olimpiyat şampiyonu Çin’in yanı sıra A.B.D., Arjantin, İtalya ve Rusya ile mücadele edecek. Ev sahibi Japonya’nın bulunduğu A Grubu’nda ise; Sırbistan, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Kenya ve Güney Kore yer alıyor.

Millilerimizin Tokyo Olimpiyatları’ndaki maç programı şu şekilde:

25 Temmuz 2021
TSİ 10.25 Çin – Türkiye

27 Temmuz 2021
TSİ 10.25 İtalya – Türkiye

29 Temmuz 2021
TSİ 15.45 A.B.D. – Türkiye

31 Temmuz 2021
TSİ 08.20 Arjantin – Türkiye

02 Ağustos 2021
TSİ 08.20 Rusya – Türkiye

Lig usulüne göre oynanacak grup karşılaşmaların ardından sıralamada ilk 4’te yer alan ülkeler, adlarını çeyrek finale yazdıracak.

AVRUPA VOLEYBOL ŞAMPİYONASI

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Voleybol Milletler Ligi ve Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın adından 19 Ağustos-05 Eylül 2021 tarihleri arasında Sırbistan, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın ev sahipliğiyle ortaklaşa düzenleyeceği 2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda mücadele edecek.

Avrupa Şampiyonaları’nda son yıllarda önemli başarılara imza atan Filenin Sultanları, 2017’de bronz, 2019’da da gümüş madalyanın sahibi oldu.

Millilerimizin idari ve teknik kadro ile sporcu kadrosu aşağıdaki gibidir.

1. GRUP İDARİ VE TEKNİK KADRO
KURTARAN MUMCU MİLLİ TAKIMLAR SORUMLUSU
PELİN ÇELİK TAKIM MENAJERİ
GİOVANNİ GUİDETTİ BAŞANTRENÖR
ALPER HAMURCU YARDIMCI ANTRENÖR
RECEP VATANSEVER YARDIMCI ANTRENÖR
AHMETCAN ERŞİMŞEK YARDIMCI ANTRENÖR
FATİH YAĞCI İSTATİSTİK ANTRENÖRÜ
ARTUN AKSAN İSTATİSTİK ANTRENÖRÜ
ALESSANDRO BRACCESCHI KONDİSYONER
GEORGI VASILEV BIVOLARSKI FİZYOTERAPİST
MURAT BEDER MASÖR
SEREN AKINCI ÖZDURULMUŞ PSİKOLOG
MURAT MERT YÜCEKÖK MEDYA SORUMLUSU

 

1.GRUP SPORCU LİSTESİ
ADI SOYADI KULÜBÜ MEVKİİ
1 NAZ AYDEMİR AKYOL FENERBAHÇE OPET PASÖR
2 CANSU ÖZBAY VAKIFBANK PASÖR
3 BUSE ÜNAL NİLÜFER BLD. PASÖR
4 MERYEM BOZ AYDIN BBSK PASÖR ÇAPRAZI
5 EBRAR KARAKURT THY PASÖR ÇAPRAZI
6 TUTKU BURCU YÜZGENÇ KARAYOLLARI PASÖR ÇAPRAZI
7 HANDE BALADIN ECZACIBAŞI VİTRA SMAÇÖR
8 MELİHA İSMAİLOĞLU VAKIFBANK SMAÇÖR
9 ŞEYMA ERCAN THY SMAÇÖR
10 FATMA YILDIRIM ECZACIBAŞI VİTRA SMAÇÖR
11 TUĞBA ŞENOĞLU VAKIFBANK SMAÇÖR
12 SALİHA ŞAHİN ECZACIBAŞI VİTRA SMAÇÖR
13 EDA ERDEM DÜNDAR FENERBAHÇE OPET ORTA OYUNCU
14 ZEHRA GÜNEŞ VAKIFBANK ORTA OYUNCU
15 KÜBRA AKMAN VAKIFBANK ORTA OYUNCU
16 ASLI KALAÇ THY ORTA OYUNCU
17 YASEMİN GÜVELİ ECZACIBAŞI VİTRA ORTA OYUNCU
18 ŞEBNEM SİMGE AKÖZ ECZACIBAŞI VİTRA LİBERO
19 AYÇA AYKAÇ VAKIFBANK LİBERO

 

2. GRUP TEKNİK KADRO
DEHRİCAN DEHRİOĞLU ANTRENÖR
CANER ATASEVER YARDIMCI ANTRENÖR
YUNUS ÖÇAL YARDIMCI ANTRENÖR
YALÇIN ÖZBEK YARDIMCI ANTRENÖR
ALİ GÖNENCAN YARDIMCI ANTRENÖR

 

2.GRUP SPORCU LİSTESİ
ADI SOYADI KULÜBÜ MEVKİİ
1 ELİF ŞAHİN ECZACIBAŞI VİTRA PASÖR
2 BUKET GÜLÜBAY SİSTEM9 YEŞİLYURT PASÖR
3 YAĞMUR KARAOĞLU İLBANK PASÖR ÇAPRAZI
4 PELİN EROKTAY ECZACIBAŞI PASÖR ÇAPRAZI
5 İLKİN AYDIN GALATASARAY HDI SİGORTA SMAÇÖR
6 DERYA CEBECİOĞLU SİSTEM9 YEŞİLYURT SMAÇÖR
7 İPAR ÖZAY KURT FENERBAHÇE OPET SMAÇÖR
8 EZGİ AKYALDIZ KARAYOLLARI SMAÇÖR
9 YAPRAK ERKEK İLBANK SMAÇÖR
10 AYÇİN AKYOL KARAYOLLARI ORTA OYUNCU
11 YASEMİN YILDIRIM NİLÜFER BLD. ORTA OYUNCU
12 BÜŞRA ŞAHİN THY ORTA OYUNCU
13 BELİZ BAŞKIR FENERBAHÇE OPET ORTA OYUNCU
14 DİLEK KINIK KUZEYBORU LİBERO
15 EYLÜL AKARÇEŞME AYDIN BBSK LİBERO
16 GÜLCE GÜÇTEKİN FENERBAHÇE OPET LİBERO
17 BERİN YILDIRIM THY LİBERO

A Milli Kadın Voleybol Takımımızın başantrenörü Giovanni Guidetti, 2021 yılı için açıklanan A Milli Takım kadrosunun ardından Türkiye Voleybol Federasyonu’nun resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

İtalyan başantrenör yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Voleybol adına oldukça tempolu bir yaz dönemi bizi bekliyor. Sırasıyla Voleybol Milletler Ligi, Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edeceğiz. Sezon boyunca sporcuların performansını titiz bir şekilde gözlemledik. Covid-19 pandemisinde oyun oynamayı tecrübe ettik. Tüm bu gözlem ve tecrübelerimizle birlikte, pek çok unsuru göz önünde bulundurarak milli takım oyuncu seçimlerimizi iki grup şeklinde planladık.

1.gruptaki sporcularımız ilk turnuvamız olan Voleybol Milletler Ligi’nde oynayacak. Sporcularımızı Olimpiyat Elemeleri’nden, milli takım kadrosuna ve gelişimine sağladıkları katkılardan dolayı zaten tanıyoruz. Kadroda bir de bu sezon Misli.com Sultanlar Ligi’nde başarılı performans sergileyen, milli takıma katkı sağlayabileceğini düşündüğümüz oyuncular yer alacak.

Bu grubun dışında oluşturduğumuz ikinci bir grup daha var. 2. grupta ise sezon boyunca ligde iyi performans gösteren milli takımda olma şansı daha az veya hiç bulunmayan oyuncular var. Önümüzdeki kamp dönemi ile milli takımdaki çalışma sistemimizi ve bizi öğrenip tanımaya başlayacaklar.

Uzun soluklu ve yoğun geçecek yaz döneminde, pandemiden dolayı nelerle karşılaşacağımızı henüz bilmiyoruz. Beklenmedik sakatlıklar, COVID-19 vakaları veya bazı sebepler ile turnuvalara götüremeyeceğimiz oyuncular olabilir. Bu gibi durumların yaşanma ihtimaline karşı 2. gruptaki genç ve potansiyelleri yüksek oyuncu grubumuz, önümüzdeki turnuvalarda A Milli Takımda yer alma şansı bulabilecek. Tüm ihtimallere, her türlü duruma hazırlıklı olmak adına, 2. grup oyuncularımız antrenmanlarını İstanbul’da sürdürecek.

Ayrıca bu genç kadro, gelecek için de milli takımımızın oluşumunda önemli roller alacaktır.

Bu yıl oynayacağımız her turnuvanın ayrı bir hedefi ve önemi var. Voleybol Milletler Ligi’ndeki hedefimiz; Olimpiyat Oyunları’na en iyi şekilde hazırlanarak Tokyo’da bizimle olacak en iyi durumdaki oyuncuları seçmek ve kadromuzu oluşturmak. VNL’deki her maçımızı kazanmak için oynayacağız ama asıl hedefimiz kadromuzdaki bütün oyuncularımıza şans vererek Tokyo’ya gidecek ana kadroyu belirleyebilmek olacak.

Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları’na gelince, oldukça zorlu bir grupta yer alıyoruz. İlk hedefimiz gruptan çıkabilmek. Gruptan çıktığımız takdirde her şeyin mümkün olduğunu düşünüyorum. Gruptan çıkmak aynı zamanda çeyrek finaldesiniz ve madalya için savaşmaya sadece 1 maç uzaklıktasınız demek! Bu yüzden gruptan çıkmak bizim için oldukça önemli bir hedef.

Son 2 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda kürsüde yer aldık ve çok iyi işler başardığımızı düşünüyorum. 1 bronz ve 1 gümüş madalyamız var. Bu performansımızı 2021 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda da korumaya çalışacağız.”

Bu Yazıya Oy Verin