Kupa Voley’de Eşleşmeler Belli Oldu

2016 – 2017 Voleybol Sezonu’nda ilk kez Kupa Voley adıyla oynanacak olan Türkiye Kupası’nda birinci bölüm eşleşmeleri bugün (19 Aralık 2016 Pazartesi) Ankara The Green Park Hotel’de çekilen kura ile belli oldu.

Kura çekimine Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Asbaşkanı Ahmet Göksu, TVF Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Nihan Salkaya, TVF Lig İşleri Danışmanı Recep Nurtanış, Efeler Ligi ile Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde mücadele eden kulüplerin temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım, kulüplerimizin ve medyamızın değerli temsilcileri Kupa Voley kura çekimine hoş geldiniz. Son günlerde içinde bulunduğumuz hassas dönemde terör laneti ile yatıp, terör laneti ile uyanıyoruz. Bu durum hepimizi derinden yaralıyor. Sizlerin huzurunda terörü bir kez daha lanetliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu hainler artık ülkemizden ellerini çeksinler, emellerine ulaşamayacaklar. Emniyet güçlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz ve milletimiz bu hainlere gereken dersi verecektir.

21 Kasım’da gerçekleşen genel kurulumuzda camiamızın desteğiyle Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanlığı’na seçildik ve görevimize başladık. Bizlere destek veren camiamıza teşekkür ediyoruz. Çok nezih bir camiaya sahibiz, şahsım ve yönetimim adına en iyi hizmeti verip, desteğinize layık olacağımızı belirtmek istiyorum.

Geçmiş dönemde haftada iki-üç maç İddaa programına girerken, artık hem Efeler Ligi’nde, hem de Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde, Avrupa Kupaları’nda ve geçen yıl düzenleyemediğimiz ancak bu yıl yeni adıyla Kupa Voley olarak düzenlenecek Türkiye Kupası mücadelelerinin tamamı İddaa programında yer alacak. İddaa programındaki oranların yükseltilmesi için Spor-Toto teşkilatımız ile en çok görüşen federasyon biziz. Ocak ayıyla beraber bütçe belirlendikten sonra yapılacak toplantıda hangi branşta artış söz konusu olursa voleybolun oranlarında da artış olacağı sözünü aldık. Umuyorum ki daha yüksek rakamların İddaa kuponlarında yer alması takımlarımızın ekonomilerine destek olacaktır. Yayın geliri ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

20 Aralık duayenimiz Cengiz Göllü’nün ikinci ölüm yıldönümü. 15 gün önce de aramızdan milli takımlarda görev yapmış değerli hocamız Ender Kurt ağabeyimiz hakkın rahmetine kavuştu. Tüm kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Geçen yıl, Olimpiyat Elemeleri nedeniyle Kupa Voley organizasyonumuza ara vermek zorunda kaldık. Kupa Voley organizasyonumuzu bugünkü kura çekimiyle yeniden gerçekleştireceğiz. Tüm kulüplerimize şimdiden başarılar diliyorum” şeklinde ifadelerde bulundu.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’dan sonra söz alan TVF Lig İşleri Danışmanı Recep Nurtanış, “Kulüp temsilcilerimiz, değerli medya mensuplarımız; eski adıyla Türkiye Kupası, yeni adıyla Kupa Voley müsabakalarının kura çekimine hoş geldiniz. Kura çekimine Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde mücadele eden 12 takımımız ve Efeler Ligi’nde mücadele eden 12 erkek takımımız yer alıyor. Erkeklerde ve bayanlarda birinci devre sonunda ilk dört sırayı alan takımlarımız doğrudan final etabına katılacaktır. Ligin ilk devresini beş ve on ikinci sıra arasında tamamlayan ekipler az sonra çekilecek kura ile eşleşecekler.

Takımlar biri içerde, biri deplasmanda olmak üzere iki maç oynayacaklar. İki maç sonucunda puanı, set ve sayı averajı üstün olan dört takım final grubuna yükselecek, kalan diğer dört takım ise elenecekler. Ancak puan, set ve sayı averajlarının eşit olması durumunda ikinci maçın oynandığı yerde 15 sayılık altın set oynanacak. Seti alan takımımız final gurubuna yükselmiş olacak.

Final müsabakalarımız erkekler kategorisinde 10-11-12 Ocak’ta Balıkesir Yeni Spor Salonu’nda, bayanlar kategorisinde ise 15-16-17 Ocak’ta Ankara Başkent Voleybol Salonu’nda oynanacaktır. Tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Kura çekimi sonucunda, Kupa Voley’de eşleşmeler şu şekilde oluştu;

Kupa Voley Bayanlar Kategorisi Eşleşmeleri
İdmanocağı – Nilüfer Bld.
Bursa B.Şehir Bld. veya Galatasaray (*) – Çanakkale Bld.
Halkbank – Beşiktaş
Sarıyer Bld. – Seramiksan

(*) Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde ilk devre, 20 – 21 Aralık 2016 Salı ve Çarşamba günlerinde oynanacak olan karşılaşmalarla sona erecek. İlk devreyi dördüncü olarak bitirecek olan takım, on birinci hafta karşılaşmaları sonunda belli olacak.

Kupa Voley Erkekler Kategorisi Eşleşmeleri
İnegöl Bld. – Tokat Bld. Plevne
Maliye Piyango – Afyon Bld. Yüntaş
Beşiktaş – Halkbank
Galatasaray HDI Sigorta – MSK Urfa

Her iki kategoride de (Bayanlar & Erkekler) ilk maçlar 24-25 Aralık 2016 tarihlerinde, rövanş karşılaşmaları ise 28-29 Aralık 2016 tarihlerinde oynanacaktır.

2016-2017 Voleybol Sezonu Kupa Voley statüsüne ulaşmak için tıklayınız.

NOT: Birinci maçlar, ilk devrenin sonunda puan sıralamasında alt sıradaki takımın sahasında oynanır.

 

Bu Yazıya Oy Verin