Voleybolun Unutulmazları “Biz Takımı” Büyük Buluşması Gerçekleşti

Voleybola adanmış hayatların sporseverlerle buluşturulduğu, spora adım atacak gençlerin kendileri için rol modeller bulabileceği Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi, efsane isimlerin bir araya geldiği Voleybolun Unutulmazları “Biz Takımı” Büyük Buluşması’nda tanıtıldı.

Eski voleybolcu ve eğitimci Gülnur Özfer Görgün tarafından 2015 Ocak ayında sosyal ağ platformu Facebook’ta kapalı bir grup içinde;  önce vefat eden voleybolcuların yaşam hikayesi, anıları ve fotoğraflarının paylaşımı ile başlayan, daha sonrasında ise belirlenen kriterlere uyan yaşayan voleybol üyelerinin tanıtımıyla devam eden, 4,5 yıldır kesintisiz süren Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi;  5 cilt, 2250 sayfalık eşsiz bir eser.

Deneyimli sunucu Başak Koç’un moderatörlüğünde, Burhan Felek Voleybol Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmada ise Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Asbaşkanı Suat Güler, TVF Yönetim Kurulu Üyeleri, A Bayan Milli Takımı oyuncuları ve teknik ekibi, efsane voleybol insanları, aktif sporcular, spor kulüpleri yöneticileri, medya mensupları ve voleybol severler bir araya geldi.

Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedi’nde yer alan isimlerin ve yakınlarının da katıldığı buluşmaya ev sahipliği de yapan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ şu açıklamaları yaptı:

Voleybol camiasının güzel dostları, voleybolun bugünlere gelmesinde büyük hizmetler vermiş emekçiler, bu güzel buluşmaya hoş geldiniz. Hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyor, aramızda olmayanları da saygı ve rahmetle anıyorum.

Türk sporu ve Türk voleybolu tarihinde önemli bir işi gerçekleştirerek böyle güzel bir organizasyonda sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Her zaman belirttiğim gibi; voleybol camiası her zaman en iyisini hak eden nezih bir camia. Hakemleri, antrenörleri, kulüpleri, sporcularıyla çok başarılı bir camiayız. Gururlu ve mutluyuz. İyi günde de kötü günde de beraber olmaya devam edeceğiz. Türk voleyboluna çok büyük katkılar sağlamış, çok büyük değerler katmış olan fakat 2003 yılında aramızda ayrılan Deniz Esinduy’un adının da 50. Yıl Voleybol Salonu’na verileceğini bugün burada sizlerin huzurunda ilk kez açıklıyorum.

Aynı parkelerde top koşturmuş, voleybol oynamış farklı jenerasyonların kucaklaştığı bu anlamlı güne imza atan Gülnur Görgün’ü kutluyor ve tebrik ediyorum. Gülnur Görgün voleybol ailemizin içinden gelen bir isim. Kendisi oyuncu olarak voleybola emek vermiştir. İçimizden biri olarak voleybola emeği bugün de devam etmektedir.

Bu yıl Federasyonumuzun 60. Kuruluş yılı. 60. Yılımızın sloganı da ne mutlu ki bize “Hepimiz aynı Takımdayız…” Bir kez daha sizlerin huzurunuzda Gülnur Görgün’e Türk voleybol ailesini bir araya getirdiği ve voleybola katkılarından dolayı kutluyor, bu birlikteliğin gerçekleşmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum.dedi.

“Bu dev ansiklopedisinin spor branşlarına bir referans ve esin kaynağı olacağına inanıyoruz”

Tamamıyla gönüllülük esasıyla hazırlanan Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi’nin spor tarihçilerine, araştırmacılara, diğer spor branşlarına bir referans, bir esin kaynağı olacağına inandıklarını belirten Gülnur Özfer Görgün ise görüşlerini şu şekilde ifade etti:

“Bu eşsiz ve kapsamlı çalışma, Biz Takımı’nın kolektif çabaları, katılımı ile ortaya çıktı. Voleyboldan geçen hayatların anlatıldığı eserde 10.000’e yakın görsel kullanıldı.

Eserimiz sayesinde 1905-1965 yılları arasında doğan ve yaşamlarının oldukça uzun bir bölümünü voleybolla iç içe geçiren 712 kişinin geçmişteki anıları, hikayeleri tekrar canlanıyor, bu ansiklopediyle ölümsüzleşiyor, geleceğe aktarılıyor.

Türk spor tarihinde bir ilk olan bu çalışmada emeği geçen editörümüz İzzeddin Çalışlar ve tasarımcımız Aykut Genç başta olmak üzere katkı sağlayan tüm gönüllülerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi’nin farklı spor branşlarında bu tip çalışmaların yürütülmesi için önemli bir motivasyon kaynağı olacağına da inanıyoruz.”

“Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi, pek çok farklı yönden özgün bir çalışma”

Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi’nin gönüllü editörlüğünü üstlenen İzzeddin Çalışlar ise, eserin giriş bölümünde yazdığı Editörün Notu bölümünde eser ile ilgili okuyuculara şu bilgileri verdi:

“Voleybolun Unutulmazları, birkaç yönden birden özgünlük taşıyor. Öncelikle planlı başlanmış bir proje değil. Bir Facebook sayfasının katılımcılarının da katkısıyla bir araştırma ve veri havuzuna dönüşmesiyle şekillenen, sayfa yöneticisinin takipçiliği ve ısrarlı teşvikleriyle hacim kazanan, voleybola dair mevcut tüm kaynaklardan daha çok veri barındırır hale gelen bir dijital kaynağın gelişim öyküsü.

Bu deneyim aslında yaygın kullanımı olan bir sosyal ağın varlık sebebi dışında,  bambaşka bir işlev yüklenebilmesinin örneği. Türkiye’nin voleybol sevdalılarına odaklanmış olması, etkin bir veri oluşturma aracı modeli ortaya koyuyor olmasına engel değil. Sosyal ağların kolektif çabaya açık bir veri toplama aracı olarak kullanımı bu yüzden ayrıca dikkate değer bir konu.

Bu mecrada birikenlerin sadece grup üyelerini değil, geniş toplumu ilgilendirecek bir düzeye ulaşması, dijital medyadan analog ortama aktarılıp kapsamlı bir yayına dönüşmesini de doğurdu ki, bu da çok rastlanan bir durum değil.

Voleybolun Unutulmazları’nın kitap olarak yayına hazırlanma aşamasında projenin kendine özgü kişiliğinin korunması hedeflendi. Bu da yine pek benzerine rastlanmayan bir yayın olmasını getirdi. Kapsamdaki biyografik bilgilerin birincil kaynağının bireysel bellek ve sözlü anlatımlar olması, yazılı kaynakların istisnai olması ve temel mecradaki birikimin grup üyelerinin yorumlarını da içeriyor olması, editoryal bakışı doğrudan etkileyen unsurlar oldu. Biyografik anlatımlarda bulunması beklenen dil birliği ve içerik tutarlılığına öncelikli titizlik gösterilmemesi, grup üyelerinin her türlü kaygıdan uzak, samimi yorumlarının amaç odaklı filtrelenmesi, seçki ve sıralamada bu kitaba has bir kriter düzeni kurgulanması sonucu, projenin ruhuna sadık, bilinen türlerin dışında bir yayın formatı ortaya çıktı. Bu yüzden Voleybolun Unutulmazları’nı bir ansiklopedi olarak nitelemek doğru olmasa da, biçim ve hacim bakımından en çok bu türü andırdığı söylenebilir.

Voleybolun Unutulmazları, yaratılış sürecindeki kolektivite bakımından da özgünlük taşıyor. Burada izlenen yol ve yöntemlerin yayına hazırlık sürecinde, yine yöneticisinin danışmanlığında, başka gruplarca farklı kurum ve spor tarihi alanlarında da uygulandı ve yeni bir içerik oluşturma modeli olarak evrilmeye devam ediyor. Projeye bu açıdan bakıldığında, Voleybolun Unutulmazları’nın sadece voleybola dair bilgilendirici bir yayın olarak görülmemesi gerekiyor. Birçok alan ve konuya uyarlanabilecek bir içerik tedariği ve sözlü tarihe alternatif oluşturabilecek bir araştırma yöntemiyle karşı karşıyayız. Bu yüzden bu yayından faydalanacak okurlar, sadece bir yazara değil, aynı zamanda bir mucide de borçlu olacak.”

Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi, Gülnur Özfer Görgün tarafından Voleybolcular Derneği’ne bağışlanacak

Kapsamı ve derinliği itibarıyla Türk spor dünyasında bir ilk olan Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi; Türkiye Voleybol Federasyonu’nun desteği, Türkiye Ziraat Bankası ve sponsorların katkıları ile basıldı.

Ayrıca eser, Dijital bir Voleybol Müzesi oluşumunda kullanma şartı ile Voleybolcular Derneği’ne bağışlanacak. Voleybolun Unutulmazları Biz Takımı Büyük Buluşması katılımcılarının etkinlik alanında kurulan alanda bağış karşılığı aldığı ve yoğun ilgi gösterdiği ansiklopedi, tüm sporseverlerin ulaşabileceği bir eser olacak.

Bu Yazıya Oy Verin