TVF Başkanı Üstündağ, Türkiye Öğretmenler Kupası’nın Tanıtım Toplantısına Katıldı

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez organize edilen ve öğretmenlerin dört spor branşında mücadele ettiği Türkiye Öğretmenler Kupası’nın, Ankara’da Meyra Palace’ta düzenlenen tanıtım toplantısına, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Yönetim Kurulu Üyesi A.Nihan Karaçam Salkaya, TVF Genel Sekreteri Nihal İşçi, bakanlık yetkilileri, federasyon temsilcileri, yöneticiler ve öğretmen sporcular katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Herkesi sporla buluşturma gayemiz var. Bildiğiniz gibi, Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak için topyekûn bir spor seferberliği başlattık. Hassasiyetle yürüttüğümüz ve toplumun her kesimin katılımını çok önemsediğimiz bu süreçte, öğretmenlerimizin ‘sporcu’ olarak bizzat sahada varlık göstermelerini çok kıymetli buluyoruz. Çünkü öğrencilerimiz, öğretmenlerini birer rol model olarak görüyorlar. Sporu tabana yaymada en çok ihtiyacımız olan da, çocuklarımızın rol model olarak gördükleri anne babalarını, öğretmenlerini bu sürece dahil edebilmek. İşte Öğretmenler Turnuvası bu yönüyle bizim için çok kıymetli bir vesile. Çocuklarımızı yarınlara tüm kötülükleri onlardan uzaklaştırarak yetiştirmek zorunda ve sorumluluğundayız. Spor bu anlamdan çok önemli bir araç. Son günlerde çok önemli başarıları yaşadık. Bunda sonraki süreçte de bu başarıların daha da yükselerek geleceğini düşünüyorum. Voleybolda Kadın Milli Takımımızın yaşattığı gurur, yine yüzme branşında sporcularımızın başarıları bu bize sporun engel tanımadığını gösteriyor. Sporda kadın- erkek gözetmediğimizi gösteriyor. Sporu tabana yaymada en çok ihtiyacımız olan da, çocuklarımızın rol model olarak gördükleri anne babalarını, öğretmenlerini bu sürece dahil edebilmek. İşte Öğretmenler Turnuvası bu yönüyle bizim için çok kıymetli bir vesile” dedi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığımız her projeyi sanki aynı bakanlık çatısı altında beraberce aynı masa etrafında çözüyormuş kadar rahat hissediyoruz. Bu bakımdan Sayın Bakanımıza hususen teşekkür ediyorum. Biz bu tür faaliyetleri sadece bir kupa olsun, yarışma olsun, etkinlik olsun diye yapmıyoruz. Aslında biz gönülleri birleştirmeye çalışıyoruz. El ele tutuşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Spor vasıtasıyla sporun iyileştirici gücünü, toplumu bütünleştirmeye de çalışıyoruz. Sporun sadece sportif bir faaliyet olduğuna inanmıyorum. Sporun vasıtasıyla insanların kişiliğinin geliştiğini düşünüyorum. Spor kişilik ve genel insan eğitiminde de önemli. Fakat bir şey hissediyorum, öğretmenlerimiz çok hırslılar. Biz eğitimde hırsı tercih etmeyiz. Biz tutkuyu tercih eder, tutkulu olmayı önemseriz. Bu anlamda öğretmenlerimizin bu yarışmalarda aldıkları dereceleri güzel buluyoruz. Çocuklarımızın sizlerin yaptığı spora bakarak, özenmelerini istiyoruz. Sizin coşkunuzu yüreklerinde hissetmelerini istiyoruz. Voleybol Federasyonumuz ile yaptığımız protokolün ardından İstanbul’daki takımların sayısı 300’lerden 900’lere çıktı. Bu inanılmaz bir şey. Küçük bir dokunuşla birdenbire alt yapıda müthiş bir mesafe kat ettik ve orta vadede voleybolla ilgili çok daha büyük ataklara şahit olacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim.” dedi.

Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Sayın Ziya Selçuk ve TVF Başkanı Sayın Mehmet Akif Üstündağ, TVF standında karşılıklı voleybol oynadılar.

Öğretmenler Türkiye Kupası Nedir?

4 Dalda yapılan turnuvaya resmi ve özel okullarda görev yapan tüm öğretmenler katılıyor. Spor etkinliklerinde, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün uygulama talimatı, uluslararası oyun kuralları ve spor federasyonlarının ilgili mevzuatları esas alınıyor. Etkinlikler kapsamında her ilçe bünyesinde ayrı takımlar oluşturuldu. Her öğretmen, sadece bir branşta ve takımda müsabakalara katılabiliyor. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile spor federasyonlarının işbirliğinde hazırlanan turnuvada öğretmenler, salon futbolu, basketbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında yarışıyor. Organizasyonda başlayan il birinciliği müsabakaları 30 Ekim’de sona erecek ve sonuçlar 31 Ekim’de açıklanacak.

Bu Yazıya Oy Verin