TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü Etkinliklerine Katıldı

Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği’ni (ENGAGe) yöneten Esra Ürkmez ve Doç. Dr. Murat Gültekin’in öncülüğünde ilan edilen 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü kapsamında (World Go Day) 24 ülkede eş zamanlı etkinlikler yapıldı.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın da katıldığı etkinliklerde Hacettepe Üniversitesi Spor Salonu’nda hekimler, tıp öğrencileri ve kanserle mücadele eden hastalar arasında gerçekleşen özel bir voleybol maçı da oynandı.

Eski Milli Voleybolcular Eda Çankaya ve Ayşe Halıcıoğlu’nun da bulunduğu Kanserle Mücadele Eden Hastalar Takımı’nın antrenörlüğünü, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ yaptı. Tek set üzerinden oynanan karşılaşmayı 25-16’lık set skoruyla Kanserle Mücadele Eden Hastalar Takımı kazandı.

Karşılaşma sonrasında TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Kanserle Mücadele Eden Hastalar Takımı’na, Avrupa İkincisi Filenin Sultanları imzalı milli takım forması ve top armağan etti.

Doç Dr. Murat Gültekin amaçlarının jinekolojik kanser farkındalığını arttırmak olduğunu belirterek, DSÖ’nün yürüttüğü bir çalışmaya dikkat çekti. Gültekin, çalışmanın başarıya ulaşması durumunda, bu tarz kanserlerinin de önüne geçilebileceğini söyledi. TVF Başkanı Üstündağ’a teşekkür eden Gültekin sözlerine şöyle devam etti:

‘’Voleybol Federasyonu Başkanımız Mehmet Akif Üstündağ’a bugün bizi yalnız bırakmadığı için çok teşekkür ediyoruz. Filenin Sultanları, Avrupa İkincisi olarak bizleri gururlandırdı. Bizde hastalarımızla birlikte tribündeki yerimizi alarak coşkuyla destekledik. Bugün de Başkanımız bize Milli Takımımızın imzaladığı formayı hediye etti. Çok özel bir hediye. Federasyonumuz ile birlikte daha çok organizasyon yapmayı istiyoruz. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ise; ‘’Doç. Dr. Murat Gültekin hocama bize bu özel günü aktardığında Türkiye Voleybol Federasyonu olarak, voleybol camiası adına 10 gün önce Avrupa’da ikincilik almış Filenin Sultanları’nın da burada olmasını arzu ediyorduk. Ancak yoğun program nedeniyle mümkün olmadı. Onlar adına bu formayı kendilerine getirdik. Bende burada takımımızın antrenörlüğünü yaptım ve maçı da kazandık. Bu anlamlı ve tarihi günde bizim de burada olmamızdan dolayı duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyorum. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ülkemiz ve hastalarımız adına bir ilk olmasından ve Türk doktorlarımızın bu güne öncülük etmesinden duyduğumuz gururu, memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz Türkiye Voleybol Federasyonu olarak bu anlamlı gün ve etkinliklerde üzerimize düşen tüm görevleri yapmak için hazırız. Bu bağlamda Doç. Dr. Murat Bey başta olmak üzere tüm ekibinize, Hacettepe ailesine, destek olan derneklerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Filenin Sultanları adına sizlere sevgi, selamlarını iletiyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü’nün Amacı Nedir ?

Avrupa Jinekolojik Kanserler Birliği (ESGO) ve Eş Başkanlıklarını Esra Ürkmez ile Doç. Dr. Murat Gültekin’in yaptığı Avrupa Jinekolojik Kanserler Hasta Dernekleri Birliği’nin (ENGAGe) ilan ettiği Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü’nün (World Go Day) amacı; jinekolojik hastalıklara dikkat çekmek, başta kadınlar olmak üzere toplumların bu kanserler konusundaki bilinç düzeyini arttırmak.

Bu Yazıya Oy Verin