Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan Giovanni Guidetti’ye Veda

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), geçtiğimiz günlerde yollarını ayırdığı A Milli Kadın Voleybol Takımı Eski Başantrenörü Giovanni Guidetti ile ilgili açıklamalarda bulunmak için basın toplantısı düzenledi.

TVF 50. Yıl Esinduy Voleybol Salonu’ndaki toplantıya, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, A Milli Kadın Voleybol Takımı Eski Başantrenörü Giovanni Guidetti ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Basın toplantısında açılış konuşması yapan TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Giovanni Guidetti’yi 5 yıl önce Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımının başantrenörlük görevine getirmiştik. O zaman düzenlediğimiz basın toplantısında Guidetti’nin bizim içimizden biri olduğundan bahsetmiştik. Kendisi aynı zamanda bizim eniştemiz. Hala kendisi Türkiye’de görev yapıyor. Türk Milli Takımı’nda 5 yıl önce göreve başladı. Türk voleyboluna çok önemli katkılar ve hizmetler verdi. Son Dünya Şampiyonasının ardından kendisiyle bir araya geldik. Karşılıklı olarak konuştuk ve uzun bir toplantı yaptık. Ayrılma kararı aldık, bu ayrılma kararında kendisinin de isteği vardı. Ben camianın başkanı olarak Giovanni Guidetti hocamıza bugüne kadar milli takım bazında vermiş olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. VakıfBank’ta kendisine başarılar diliyorum. Yine sürekli beraberiz, kendisi bizim çok güzide bir kulübümüze hizmet ediyor. Kendisinden yardım almaya devam ederiz. Hiç sıkıntılı bir süreç yaşamadık. Ben kendisine ülkemize, Türk Milli Takımı’na vermiş olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hakkımız varsa helal ediyoruz.

Türk voleybolu inanılmaz bir ivme yakaladı. Bu ivmeyi devam ettireceğini düşünüyorum. Kişiler yarın olmayabilir ama biz bu görevde olduğumuz sürece en iyi şekilde devam etmek istiyoruz. Voleybolda görev yapan, emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ediyorum. Bugün Türk voleybolunun geldiği noktada A Milli Kadın Takımımız ile Dünya Şampiyonasında, Avrupa Şampiyonasında, VNL’de varız. Erkeklerde de çok iyi ivme yakaladık, saydığımız turnuvalarda bir tek VNL’de yokuz. Onu da finalde kaybettik. İyi bir ivmeyle onu da yakalayabileceğimizi düşünüyorum. 2024 Paris Olimpiyatları’nda kadınların katılmasının yüzde 99, erkeklerin katılmasının ise yüzde 51 olduğunu düşünüyorum. Her geçen gün Türk voleybolu bulunduğu yerden daha ileriye gidiyor, gitmeye de devam edecek. ” ifadelerini kullandı.

Giovanni Guidetti ise 15 yıldır Türkiye’de yaşadığını vurgulayarak, “Burada olduğum için çok mutluyum. Benim de bir tarafım Türk diyebilirim. Son 5 yıl içerisinde yaptığımız çalışmalardan dolayı gururluyum. Madalyalar aldık, Olimpiyatlara katılma hakkı kazandık, Dünya Şampiyonasına katıldık. En önemlisi, çalışmaya başladığımızda Türkiye dünya sıralamasında 15’inci sırada yer alıyordu. Şu anda 7’ye yükseldi. Bunun harika bir durum olduğunu ve Türkiye’nin bana verdiklerini, benim de bu şekilde geri verdiğimi düşünüyorum. Özellikle başkanımıza çok teşekkür etmek istiyorum. A Milli Kadın Takımımız ile Paris’te madalya kazanabileceğimizi düşünüyorum.

Türkiye’de herkes için ‘enişte’ ve ‘hocam’ oldum. Son 5 yıl içerisinde çaba gösteren başkanımıza, oyuncularıma ve teknik ekibime teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar sayesinde daha çok genç oyunculara erişebiliriz. İki gün önce Bitlis’ten genç bir kızımız bana ulaştı, “Milli takımın başantrenörü olmadığınız için üzülüyorum ama bize daha çok vakit ayırabileceğiniz için de seviniyorum” dedi. Bu tarz mesajlar, yaptıklarımla gurur duymamı sağlıyor. Bu ülke için son 5 yıl içinde elimden gelenin en iyisini yaptım. Gelecekte Türkiye’nin en iyi taraftarlardan bir tanesi olacağımı söylemek istiyorum. Türkiye voleybol konusunda harika bir ülke. Bu şekilde de kalmasını diliyorum” dedi.

Açıklamaların ardından TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ Türk voleyboluna katkılarından dolayı Giovanni Guidetti’ye teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

Bu Yazıya Oy Verin