Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, CEV Başkanı Boricic ve TVF Başkanı Üstündağ İle Görüştü

Son yıllarda uluslararası seviyede birçok önemli organizasyona başarıyla ev sahipliği yapan Türkiye, iki önemli voleybol organizasyonuna daha ev sahipliği yapacak.

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından 1991 yılından bu yana organize edilen Dünya Kulüpler Şampiyonası’na geçen yıl ilk kez ev sahipliği yapan Türkiye, bu yıl da dev organizasyona 12-18 Aralık 2022 tarihlerinde ikinci kez ev sahipliği yapacak. Türkiye, bu dev organizasyona ise VakıfBank ve Eczacıbaşı Dynavit olmak üzere iki takımla katılacak.

Türkiye, üç ayaktan oluşan Voleybol Milletler Ligi (VNL) organizasyonun 30 Mayıs-4 Haziran arasında gerçekleşecek ilk ayağına bu yıl ev sahipliği yapacak.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve CEV Başkanı Sayın Aleksandar Boricic ile Sırbistan’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Sırbistan’da yapılan görüşmede CEV Başkanı Boricic, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a; Türkiye Voleybol Federasyonu hem alt yaş kategorilerinde hem A takım seviyelerindeki organizasyonlar konusunda artık Avrupa’da ve dünyada 1 numara oldu. Uzun yıllardır voleybolun içerisinde yer alıyorum. Oyunculuk dönemimdeki ilk turnuvam da Türkiye’de olmuştu. Türkiye’de bulunduğum o zamandan bu zamana kadar geçen sürede birçok farklı Cumhurbaşkanına tanık oldum ancak sizin kadar sporu seven ve özellikle Türk voleyboluna desteğini ve katkısını esirgemeyen bir Cumhurbaşkanına tanık olmadım” dedi.

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’dan da övgüyle bahseden CEV Başkanı Boricic, “TVF Başkanı Üstündağ çok başarılı bir federasyon başkanı. Benim gibi kendisi de voleybolun içinden gelen bir spor adamı. Türkiye Voleybol Federasyonu, Üstündağ döneminde hem sportif hem de organizasyon anlamında önemli başarılara imza attı. Organizasyon konusunda Avrupa’da ve dünyada bir numara haline geldi. Balkan Voleybol Birliği Başkanı olmasının da ne kadar doğru bir tercih olduğunu görüyoruz. Türkiye, kadın voleybolunun ardından erkek voleybolunda da önemli bir atılım ve gelişim gösterdiğini son Dünya Şampiyonası’nda tüm voleybol camiasına ispatladı.” şeklinde konuştu.

TVF Başkanı Üstündağ ise, “CEV Başkanı Aleksandar Boricic’in Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye Voleybol Federasyonu’nun organizasyon konusunda Avrupa’da ve Dünya’da 1 numara olduğunu iletmesi bizler için mutluluk ve gurur verici. Federasyon olarak Dünya ve Avrupa’nın gururu olmaya devam edeceğiz. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz Dünya Kulüpler Şampiyonası’na bu yıl da 12-18 Aralık tarihlerinde ikinci kez ev sahipliği yapacağız. Federasyon olarak yine bir ilki gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye, daha önce A takımlar seviyesinde hiç Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmadı. 2026 yılında yapılacak FIVB Dünya Şampiyonası’na da talip olduğumuzun ön görüşmesini devlet büyüklerimizle gerçekleştirdik. Türkiye’de voleybol seyircisi artık salonlara sığmıyor. 7’den 70’e herkesin dev ekranlardan takip ettiği voleybol için yeni bir rekorun da kırılmasını arzu ediyoruz. Önümüzdeki organizasyonlarda Türkiye’de ilk kez bir voleybol müsabakasını futbol stadyumunda oynatmak istiyoruz. Türk voleybolunun geldiği bu noktada böyle bir rekoru da kıracağına inancımız tam. Bu konuda da her daim Türk voleybolunun yanında olan, destek ve katkılarını hiçbir şekilde esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, FIVB Başkanı Sayın Ary Graça ve CEV Başkanı Sayın Aleksandar Boricic’e de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bu Yazıya Oy Verin