AFAD ile 14 Spor Branş Federasyonu Arasında “Afet Eğitim İşbirliği Protokolü” İmzalandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlenen, Türkiye Voleybol Federasyonu’nun da paydaşı olduğu ‘2021 Afet Eğitim Yılı Kapsamında, 14 Spor Branş Federasyonu ile İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

Protokole katılan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, ilk olarak Afet Eğitim Yılı ilanının ardından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ardından, akredite arama-kurtarma ekipleri sayısını artırdıklarını, Emniyet bünyesinde Polis Arama Kurtarma (PAK) birimi kurulduğunu, illerin il afet risk azaltma planlarını bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini anlattı.

Eğitimin de afet öncesi yapılacak işler arasında yer aldığına işaret eden Bakan Soylu, afet anı ve afet sonrasında da yapılacak işler bulunduğunu kaydetti. Bakan Soylu, bu nedenle eğitimlerde, ‘Afet öncesi’, ‘Afet anı’ ve ‘Afet sonrası’ yapılacakları içeren bir anlayışın ortaya konulduğunu ifade etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depreme karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, hedeflerinin bu yıl sonunda 51 milyon kişiye afet eğitimi vermek olduğunu söyledi.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ imzalanan protokolün önemine değinerek şunları aktardı:

“Birçok farklı iklime, coğrafi yapıya ev sahipliği yapan ülkemizde; sel, deprem, heyelan, çığ gibi doğal afetlerin görülmesi kaçınılmaz oluyor. Pek çok güzelliği bünyesinde barındıran ülkemiz, çok önemli fay hatları üzerinde konumlanıyor. Bu sebeple de deprem, bu coğrafyanın bir gerçeği. 21. yüzyılda küresel bir pandemiyle mücadele ederken aynı zamanda doğal afetlerle de yüzleşiyoruz. Daha iyi, sağlıklı ve sağlam yarınlar için doğaya karşı çok daha saygılı ve her birimiz daha bilinçli olmalıyız.
AFAD tam bu noktada yaptığı çok nitelikli işlere bir yenisini daha ekledi. AFAD, Afet Eğitim Yılı kapsamında, Türkiye Voleybol Federasyonu dahil toplam 14 spor branşından federasyon ile iş birliği protokolü imzaladı. Bu anlamlı protokolde yer almaktan son derece mutlu ve gururluyuz. Hepimizin daha mutlu ve sağlam yarınlar için elimizden geleni yapacağını; şahsım ve Türkiye Voleybol Federasyonu adına altını çizerek belirtiyorum.
Bu projede emeği geçen başta İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, AFAD’a ve bizimle beraber bu iş birliğinde yer alan tüm federasyonlara teşekkürlerimi sunuyorum.”

Bu Yazıya Oy Verin