TVF Başkanı Üstündağ ve A Milli Kadın Voleybol Takımı Kaptanı Eda Erdem Antalya Diplomasi Forumuna Katıldı

Antalya’da düzenlenen, Antalya Diplomasi Forumu 2022’de (ADF) gerçekleşen ADF Youth etkinliğine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem katıldı.

Etkinlik başlamadan önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem sahneye kurulan filede voleybol oynadı.

ADF Youth etkinliği kapsamında konuşmacılar açıklamalarda bulundu.

Türk sporcuları başarı kazandığında her yerde konuşulduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Filenin Sultanları Türk kadının ne kadar güçlü olduğunu ne yapabileceğini gösteriyor. Eda kaptanın liderliğinde Filenin Sultanları’na biz ne kadar teşekkür etsek azdır, her zaman bizim gururumuz oluyorlar.

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun ve Federasyon Başkanımız Mehmet Akif Üstündağ’ın da yaptıklarına değinmek istiyorum çünkü bu iş kolay olmuyor. TVF Spor Lisesi’ni ziyaret ettim. Bu güzel uygulamanın diğer spor dallarına da örnek olmasını isterim. Türkiye’nin her yerinden en yetenekli çocuklar geliyor hem normal eğitimlerine devam ediyorlar hem de voleybol eğitimi alıyorlar. Altyapıdaki sporculara baktığımızda görüyoruz ki çoğu bu okuldan geliyor. Başkanımızı TVF Spor Lisesi konusunda tebrik etmek istiyorum. Ayrıca Sayın Başkanımız voleyboldaki başarılıları neticesinde geçtiğimiz günlerde oy birliği ile Balkan Voleybol Birliği’nin de başkanı seçildi. Umuyorum Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun da başına geçer. ” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise konuşmasında sporun ülke değerine anlamlı bir katkı sağladığını belirterek, spor turizmine verilen öneme değindi.

Kasapoğlu, Türkiye’nin spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmada üstünlüğü bulunduğunu belirterek, “Pandemiye rağmen geçen yıl 164 organizasyona ev sahipliği yaptık.” Bizim imkanlarımız hazır. Kapımız tüm spor ruhuna uygun çalışmalara açıktır.” şeklinde konuştu.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ da voleybolun başarısının sırrından ve spora yönelik devlet desteğinden bahsetti:

Biz büyük bir ülke, büyük bir devletiz. Dünyanın yakından takip ettiği Antalya Diplomasi Forumu için sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nu kutluyorum. Ben de bir spor insanı olarak böyle prestijli bir organizasyonda yer almaktan gurur duyuyorum. Böylesine zorlu bir dönemi en iyi şekilde yöneten başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere diplomasimize teşekkür ediyoruz. Bu krizde bir şey yaşadık, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi voleybolcusu, A Milli Erkek Voleybol Takımı’nda Nedim Özbey’in yardımcısı, Arkas Spor’da yardımcı antrenör Atilla Öztire’nin eşi ve çocuğu, Ukrayna Kiev’de kayıptı, kendilerine ulaşılamıyordu. Bir saat içerisinde Dışişleri Bakanlığımız ailesine ulaştı ve İzmir’e getirilmesinde destek oldu.

Sayın Dışişleri Bakanımızın da bahsettiği ve desteklerini hiçbir zaman esirgemediği TVF Spor Lisesi ile eğitim mi spor mu ikilemi ortadan kalktı. Velilerimizin gözü arkada kalmasın, TVF Spor Lisesi’ndeki öğrenciler en iyi eğitimi ve spor eğitimini birlikte alıyorlar. Dolayısıyla da başarı geliyor.

Voleybolun dünü, bugünü ve başarısından bahsetmek gerekirse şunu söyleyebilirim: bu bir ekip işidir. Başarının sırrı; açık ve şeffaf olmak, paydaşlarla paylaşımcı olmak ve işinizi severek yapmaktır.

Biz voleybolu Türkiye’nin her ilçesine götürdük. Bugün, 6-12 yaş arası çocukların voleybol eğitimi gördüğü 36 tane Fabrika Voleybol projemiz var. Türkiye’de lisesi, yatılı okulu olan bir Federasyonuz. Sayın Bakanlarımız gelip okulumuzu ziyaret ettiler, yakinen gördüler. Devletimiz de üniversite dönemindeki öğrenciler için Milli Sporcu Bursu programıyla çok önemli bir işe imza attı.

Türkiye son yıllarda çok önemli spor müsabakalarına ev sahipliği yapıyor. Bizler de ilk defa Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı evimizde düzenledik. Bu organizasyonda 2 takımımızla mücadele ettik ve VakıfBank dünya şampiyonu, Fenerbahçe dünya üçüncüsü oldu. İlk defa üstlendiğimiz böyle bir organizasyonda, iki takımımızın kürsüde olması büyük bir başarıydı. Olimpiyatlara giden pek çok bireysel sporcumuzun yanında tek takım branşı voleyboldu. Kıl payı kaçırdığımız bir madalyamız var. Ardından Avrupa Şampiyonası’nda kürsüde olmalıyız dedik ülkemizin hakkettiğini onlara vermeye çalıştık. Ülkesini bu denli seven çalışkan sporcularla, böyle kaptanlarla, sizin de desteğinizle biz ülkelimizi gururlandırıyor; başarı elde ediyorsak, ne mutlu bize diyorum. Başta Cumhurbaşkanımız, sayın bakanlarımız olmak üzere bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Eda Erdem ise sporun kitleleri birleştiren bir özelliği olduğuna dikkati çekerek, Filenin Sultanları ve Türk kadın sporcuların ciddi bir göreve sahip olduğunu anlattı:

“Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak burada bulunmaktan çok mutluyum. Çok güzel geçen bir diplomasi haftası forumu var. Bugün spordan bahsediyoruz, sporun kitleleri birleştiren bir özelliği var. Biz de Filenin Sultanları, kadın sporcular olarak çok ciddi bir göreve sahibiz. Hem ülkemizi Avrupa ve dünya arenasında temsil etmek hem de ülkelimizin aydınlık yüzlerine örnek olmak, bunların yanında ülkemizi tanıtmak zorundayız. Üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye, sahadaki mücadelemizi insanlara göstermeye çalışıyoruz. Bunların yanında sporun ne kadar güzel bir şey olduğunu, hepimizin kişisel gelişimine ne kadar katkı sağladığını, bizleri hayata hazırladığını anlatmaya çalışıyoruz. Konu ülke menfaatleri ve milli forma olduğunda inanılmaz bir destek görüyoruz. Bence spor apayrı bir şey, tüm dünyayı birleştiriyor. Belki bir takım fanatiği olabilirsiniz ama konu milli takım olunca tüm o şeyi kenara bırakıp birlik oluyorsunuz ve bu çok güzel bir his. Biz bunu sporda başarabiliyoruz umuyorum ki diğer alanlarda da devam ettirebilir ve paylaşabiliriz. Voleybolcular olarak biz bu konuya katkıda bulunabildiysek çok mutlu ve gururluyuz.”

Etkinliğin ardından katılımcılara imzalı voleybol topu dağıtıldı.

Bu Yazıya Oy Verin