Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’nda 50 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneğince (ÇEKUD), Pendik’teki Ballıca köyünde Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’nın açılışı yapıldı. Organize edilen ağaçlandırma kampanyası kapsamında Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’na 50 bin fidan dikildi.

Etkinliğe, Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Şahan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş, Türkiye Voleybol Federasyonu Organizasyon ve Pazarlama Kurulundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Şahin Gürkan ve öğrenciler katıldı.

Türkiye Voleybol Federasyonu’nu temsilen etkinliğe katılan TVF Organizasyon ve Pazarlama Kurulundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Şahin Gürkan, konuşmasında şunları aktardı:

“Sayın Güney Kore İstanbul Başkonsolosu, Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanı, Sayın Orman Bölge Müdürü ve Bölge Yardımcısı, Sayın hazirun ve sevgili gençler; sizlere Voleybol Federasyonu Başkanımız Mehmet Akif Üstündağ’ın ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin selam ve sevgilerini iletiyorum. Türkiye-Kore Voleybol karşılaşmasından sonra Kore Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung’un yaptığı fidan bağışı çağrısıyla beraber, çok sayıda Koreli doğasever Türkiye için fidan bağışında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinliğinde 2023 yılına kadar 7 milyar ağaç dikeceklerini söylemişti. Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidan da bu hedefin bir parçası olacaktır. Bugün oluşturduğumuz Türkiye-Kore Dostluk Ormanı da İstanbul’a yeni bir orman kazandırarak yeşil alanların eski haline gelmesine katkıda bulunacak. Bununla birlikte diktiğimiz her fidan Kore ve Türkiye halklarının dostluğunu daha da derinleştirecek. Bu süreçte emeği geçen Orman Genel Müdürlüğü’ne, ÇEKUD yetkililerine ve fidanları toprakla buluşturan tüm doğaseverlere şükranlarımı; katkı sunan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Sung kyu Woo, yaptığı konuşmada, pandemi nedeniyle içinde bulunulan zorlu dönemde böyle bir etkinliğin düzenlenmesinin oldukça anlamlı olduğunu söyledi.

İlerleyen günlerde Osmaniye ve Muğla’da fidan dikimi gerçekleştireceklerini duyuran Woo, “Bugünkü ormanın, sadece çıkan yangınların yol açtığı tahribatın giderilmesi için değil, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin daha da büyümesine katkıda bulunacağına eminim. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarında Türk halkı bu zorlu süreci atlatmak için tek yürek mücadele etti. Başlatılan kampanya kapsamında 140 bin fidan bağışı gerçekleşti.” diye konuştu.

ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Debik de bu yıl 28 Temmuz’da başlayıp 17 gün süren ve herkesi derinden üzen Türkiye tarihinin en büyük orman yangınlarının yaşandığını hatırlatarak, “Türkiye-Kore Voleybol karşılaşmasının ardından Kore Cumhuriyeti Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-Kyoung’un yaptığı fidan bağışı çağrısı üzerine on binlerce Koreli doğasever, ‘dikiliagacimvar.com’ üzerinden Türkiye’ye 130 binden fazla fidan bağışında bulundu ve bugün bu rakam 150 bine yaklaştı. Türkiye-Kore Dostluk Ormanlarını, Koreli turistlerin de yoğun şekilde tercih ettiği Antalya, Muğla, Nevşehir, Kilis, Osmaniye ve İstanbul’da kuruyoruz.” dedi.

Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’na, 10 bin adedi Güney Koreliler tarafından bağışlanan toplam 50 bin fidan dikilecek.

Bu Yazıya Oy Verin