A Erkek Voleybol Milli Takımımız 2019 Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne Direkt Katılacak

Polonya’nın Szczecin, Kraków, Katowice ve başkent Varşova şehirlerinin ev sahipliği yaptığı, 68.000 voleybol severin tribünden takip ettiği açılış maçında Sırbistan’ın ev sahibi Polonya’yı 3-0 mağlup ettiği 2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri (EuroVolley 2017) sona erdi.

 

Turnuvanın en büyük favorilerinden biri olarak gösterilen ev sahibi Polonya’nın 10’uncu sırada tamamladığı finallerde, Almanya’yı 19-25, 25-20, 22-25, 25-17 ve 13-15‘lik setlerle 2-3 yenen Rusya şampiyon olurken, Belçika’yı 25-17, 22-25, 19-25, 25-22 ve 15-12‘lik setlerle 3-2 yenen Sırbistan bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Turnuvada D Grubu’nda Belçika, son şampiyon Fransa ve Hollanda ile mücadele eden A Erkek Voleybol Milli Takımımız, gruba 3-1’lik Hollanda galibiyeti ile iyi bir başlangıç yaptı. Gruptaki ikinci maçında, turnuvayı dördüncü sırada tamamlayan Belçika ile karşılaşan millilerimiz, tie-break setinde 14-11 öndeyken seti 16-18 kaybederek müsabakadan 3-2 mağlup ayrıldı. Gruptaki son karşılaşmasında, Fransa ile mücadele eden millilerimiz, maçı 3-0 kaybederek grubu 3. sırada tamamladı. Statü gereği Play-off Turu’nda B Grubu’nu 2. sırada tamamlayan İtalya ile eşleşen millilerimiz, mücadeleden 3-0 mağlup ayrıldı. Bu sonuçla A Erkek Voleybol Milli Takımımız, turnuvayı 11. sırada tamamlayarak, Belçika, Fransa, Hollanda ve Slovenya’nın ortaklaşa düzenleyeceği 2019 CEV A Erkekler Avrupa Şampiyonası Finalleri (EuroVolley 2019)’ne direkt olarak katılma hakkı elde etti.

 

2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’nin sona ermesinin ardından değerlendirmede bulunan Erkek Milli Takımlar Koordinatörü Semih Oktay, “Avrupa Şampiyonası Finallerinde, arzu ettiğimiz dereceyi ve hedefi yakalayamadık. Takımımızı istediğimiz hedefe taşıyacak Belçika müsabakasında, belki de voleybol sporunda çok az yaşanabilecek bir şekilde kazandık dediğimiz anda, bitiş sayılarında olduğumuz iki seti vererek müsabakayı kaybettik. İtalya müsabakasında kaybettiğimiz üçüncü sette de aynı durumları yaşadık. Çok kritik sayıların oynandığı bu setler de maalesef hakemlerin tercih kararları da hep rakip takımın lehine oldu. Bazı sporcuların sakatlıkları, çalışma ve müsabaka dönemlerinde düzenimizi çok zorladı. Hazırlık döneminde Mert Marko Matiç ve Metin Toy tam kapasiteyle çalışmalara katılamadılar.  Turnuva sırasında da Hasan Yeşilbudak ve Burutay Subaşı’nın sakatlıkları takımı etkiledi. Ancak bu sporcularımız bu olumsuzluğa rağmen ellerinden geleni yaptılar. Daha önceki yıllarda katıldığımız Avrupa Şampiyonalarına göre ilk defa istediğimiz hedefe çok yaklaştık. Eğer o bitiş sayılarında hata oranımızı azaltabilseydik Final grubuna kalarak tarihi bir başarı elde edebilirdik. Bu şampiyonada Milli Takımımızın bir potansiyeli olduğunu gördük. Sporcularımızın da aynı düşüncede olduğunu biliyorum. Diğer bir sevindirici durum; elde ettiğimiz derece ile 2019 A Erkekler Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne elemelere katılmadan, direkt katılım hakkı kazanmamız oldu. Potansiyeli olan genç bir takıma sahibiz. Önümüzdeki dönemlerde daha başarılı sonuçlar elde etme şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Final Sıralaması şu şekilde oluştu;

SIRA

TAKIM

1

RUSYA

2

ALMANYA

3

SIRBİSTAN

4

BELÇİKA

5

İTALYA

6

BULGARİSTAN

7

ÇEK CUMHURİYETİ

8

SLOVENYA

9

FRANSA

10

POLONYA

11

TÜRKİYE

12

FİNLANDİYA

13

ESTONYA

14

HOLLANDA

15

SLOVAKYA

16

İSPANYA

 

2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası tam sıralamasına ulaşmak için tıklayınız.

 

Turnuvanın en iyi oyuncularından oluşan Rüya Takım’da ise şu oyuncular yer aldı;

En Değerli Oyuncu (MVP) Maxim Mikhailov Rusya
En İyi Pasör Sergey Grankin Rusya
En İyi Pasör Çaprazı György Grozer Almanya
En İyi Smaçör Denys Viktorovic Kaliberda Almanya
En İyi Smaçör Dmitrii Volkov Rusya
En İyi Orta Oyuncu Srecko Lisinac Sırbistan
En İyi Orta Oyuncu Marcus Böhme Almanya
En İyi Libero Lowie Stuer Belçika

 

Rusya – Altın Madalya

 

Almanya – Gümüş Madalya

 

Sırbistan – Bronz Madalya

 

En Değerli Oyuncu (MVP) – Maxım Mıkhaılov (Rusya)

 

En İyi Pasör – Sergey Grankın (Rusya)

 

En İyi Pasör Çaprazı – György Grozer (Almanya)

 

En İyi Smaçör – Denys Vıktorovıc Kalıberda (Almanya)

 

En İyi Smaçör – Dımıtrıı Volkov (Rusya)

 

En İyi Orta Oyuncu – Srecko Lısınac (Sırbistan)

 

En İyi Orta Oyuncu – Marcus Böhme (Almanya)

 

 

 

 

En İyi Libero – Lowıe Stuer (Belçika)

Bu Yazıya Oy Verin