A ve AB Klasman Hakemleri Ara Semineri Ankara Volley Hotel’de Düzenlendi

A ve AB Klasman Hakemleri ara semineri bugün (10 Aralık 2017 Pazar), Ankara Volley Hotel’de gerçekleşti. Seminere, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Liglerden Sorumlu Asbaşkanı Ahmet Göksu, TVF Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu (MHGK) Başkanı Aziz Yener, MHGK Genel Sekreteri Eyüp Bostancı ve MHGK üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Genel kurulunuz camianız adına hayırlı olsun. Geldiğim gün şunu belirttim; imkanlarım dahilinde size hizmet etmek için bu göreve talip olduk. Görevimi bırakacağım son günün akşam mesaisine, genel kurul saatine kadar camiamızın istekleri, ihtiyaçları ne ise onu yapmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Her zaman belirtiyorum, hakemlik dışında camiada her kademede görev yaptım. Ama çok samimi duygularımla paylaşmak istiyorum ki, hakem ve gözlemciler camiasının daha çok içinde oldum. Sizi, sizden daha çok seviyorum, bundan şüpheniz olmasın. Ben, ekibim ve sizler bir ekibiz. Şunu bilin ki; vefa bizim için vazgeçilmezdir. Sevgide ve saygıda kusur etmemek için çaba gösteriyorum. Hepinizin karakterini, yapısını çok iyi biliyorum. Sizlerden tek bir isteğim var; hakkaniyetten, eşitlikten ve adaletten uzaklaşmayın. Vicdan muhasebesini hep ön planda tutun. Bugün takım sporları branşına baktığımız zaman Avrupa’da ve Dünya’da en fazla düdük çalan hakem sayısına sahip ülke biziz. Hakem hatalarını en aza indirmek için GDS (Görüntülü Değerlendirme Sistemi) sistemini kurduk. Ziraat Bankası ile Halkbank arasında oynanan Efeler Ligi karşılamasında, GDS kararlarında hep hakemlerimiz haklı çıktı. Açıklanan rakama göre, önümüzdeki dönemde 28 hakemimiz Avrupa ve Dünya sahnesinde düdük çalacak. Sizler, bana göre Türk Sporu’nun gururusunuz.

Size hizmet etmek, ihtiyaçlarınızı gidermek bizim görevimizdir. Her defasında belirtiyorum, sizler çok önemli bir değersiniz. Hepinizin, hakem şansı bol olsun. Sizlerden çok memnunum ve gurur duyuyorum. Hakemlerimize yapılan yatırımın önemli olduğunu düşünen biriyim. İmkanlarımız dahilinde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. TRT artık haftada ikisi Efeler Ligi, ikisi Vestel Venus Sultanlar Ligi olmak üzere dört maçı canlı yayınlıyor. Tarihimiz boyunca yayıncı kuruluşlara yayın yapmaları için bedel ödüyorduk. Ancak artık bu durumları da aştık. Önümüzdeki sene 60. yılını kutlayacak olan Türkiye Voleybol Federasyonu, kulüplerine para kazandıran, hem karşılaşmalarını yayınlatan, hem de gelir elde edilmesini sağlayan bir noktaya geldi. Bizler, daha iyisini yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hepinize ara seminerin hayırlı olmasını diliyorum. İlk yarıyı bitirdik. Önümüzde Kupa Voley müsabakaları ve liglerimizin ikinci yarı karşılaşmaları var. Dünya’da, Avrupa’da ve liglerimizde yöneteceğiniz maçlarda başarılar diliyorum. 2018 yılına yaklaştık, yeni yılınızın şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Eğitmenliğini MHGK Başkanı Aziz Yener’in yaptığı seminerde, hakemlerimiz gün boyunca hatalı davranışlar ve yaptırımlar, oyuncu değişikliği, topla oynama, servis, libero, yardımcı hakem, baş hakem ve Görüntülü Değerlendirme Sistemi konularında eğitim aldılar.

Uluslararası hakemlerimiz seminerden sonra TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’a teşekkür ziyaretinde bulundular. Başkan Üstündağ, hakemlerimize, Milli Takım malzemelerinden oluşan bir set hediye etti.

 

Bu Yazıya Oy Verin