2017 İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nın Meşalesi Samsun’a Doğru Yola Çıktı

Bu yıl 23.’sü düzenlenecek 2017 İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları (Deaflympics)’na, 18-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında Samsun ev sahipliği yapacak. Olimpiyatların simgesi olan meşaleyi, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin Lozan’daki merkezinden, Deaflympics 2017 elçisi, Olimpiyat şampiyonu güreşçimiz Taha Akgül teslim aldı.
Meşaleyi yaktıktan sonra açıklamalarda bulunan Taha Akgül, “2017 İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nın meşalesini Lozan’dan teslim almış durumdayız. Meşaleyi önce İstanbul’a sonra Samsun’a götüreceğiz. Bu oyunların ülkemizde, Samsun’da organize edilmesi için desteklerini esirgemeyen ve bu önemli görevi bana veren Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Olimpiyat oyunları inşallah önce ülkemize sonra Samsun’umuza hayırlı olur” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICDS) Başkanı Valery Rukhledev ise, “Bu yıl Türkiye’de 23’üncüsü organize edilecek İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları, Dünya’nın en geniş katılımlı ikinci olimpiyat oyunu konumundadır. Samsun’da bugüne kadar organize edilen en iyi ve en güzel Olimpiyat Oyunları’ndan birini gerçekleştireceğimizden eminiz. Bu, bizim için onur verici bir olaydır. Tüm destekleyenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Oyunların Genel Koordinatörü Serkan Baltacı da “Dünya’nın en büyük ikinci spor organizasyonunu, Türk spor tarihinin ise en büyük organizasyonunu düzenleyecek olmaktan hem heyecan hem de gurur duyuyoruz. 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, 92 ülkeden 3104 sporcu mücadele edecek. Delegeleri ve antrenörleri de saydığımızda katılımcı sayısı 5 binin üzerine çıkıyor” dedi. Türkiye’nin, geçmiş yıllara da bakıldığında her türlü büyük organizasyonu yapabilme becerisine sahip bir ülke durumuna geldiğini ifade eden Baltacı, “Biz bu organizasyonun merkezinde işitme engellilerin yer aldığını aklımızdan hiç çıkarmadan hazırlandık. Gönüllülerden sağlık çalışanlarına, hava yolu kabin memurlarından Samsun esnafına kadar yaklaşık 5 bin kişi uluslararası işaret dili öğrendi. Ayrıca uluslararası işaret dilinde bir kitapçık da hazırladık. Bu kitapçık bundan sonraki İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’na da miras olarak kalacak. Resmi maskotumuz Çakır da işaret dili biliyor. Tarihin ilk konuşan maskotu olarak, oyunlara gelecek işitme engellilerle rahatlıkla iletişim kurabilecek. Bu organizasyon için özel tasarlanan meşalede Anadolu toprağımızı simgeleyen motifler var. Ayrıca geleneksel Türk lalemiz de meşalenin üzerinde yer alıyor” şekline ifadelerde bulundu.

 

23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları öncesinde bir bildiri yayınlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Altyapısı, misafirperverliği ve organizasyon deneyimi ile Samsun, 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında büyük bir heyecana ev sahipliği yapacak. 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları süresince, 92 ülkeden 3104 katılımcı, 21 farklı spor dalında mücadele edecek.

 

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği başarılı organizasyonlar ile bu anlamda bir marka haline gelen ülkemiz, bu başarısını Samsun’da gerçekleştirilecek Olimpiyat oyunlarıyla pekiştirecek. Misafirlerimizin huzur ve güvenliğini sağlamak, oyunların kusursuz bir şekilde organize edilmesi için büyük bir gayretle hareket ediyoruz. Misafirperver ve duyarlı Samsun halkının bu önemli organizasyona harika bir ev sahipliği yapacağına yürekten inanıyorum.

 

Bu vesileyle, 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları’nın huzur, sevgi ve kardeşlik unsurlarının sonuna kadar yaşandığı bir organizasyon olmasını temenni ediyor, tüm katılımcılara başarılar diliyorum” dedi.

 

SPORCU KATILIMI SOFYA 2013’Ü AŞTI

Samsun’da düzenlenecek 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmek için toplam 3104 sporcu akredite oldu. Bu sayının, 2013 yılında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Deaflympics’te 2 bin 700, 2014’te Rusya’nın Sochi şehrinde düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda 2 bin 800 olduğu düşünüldüğünde, Samsun’da gerçekleşecek Deaflympics 2017’nin büyüklüğü ve önemi daha net anlaşılıyor.

 

Akredite olan 3104 sporcunun 2091’i erkek, 1013’ü ise kadın sporcu. Sporcular haricinde ülkelerin kafilelerinde antrenör, tercüman, idareci gibi yetkililer de hesaplandığında, tüm sayı 5 bin 130’a yükseliyor. Oyunlarda, 20 branşta 175’i erkek, 119’u kadın toplam 294 Türk sporcu, Ay-Yıldızlı bayrağı göndere çektirebilmek için ter dökecek.
23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda 3104 sporcu; Atıcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bowling, Dağ Bisikleti, Futbol, Golf, Grekoromen Güreş, Hentbol, Judo, Karate, Kır Koşusu, Masa Tenisi, Plaj Voleybolu, Salon Voleybolu, Serbest Stil Güreş, Tekvando, Tenis, Yol Bisikleti ve Yüzme kategorilerinde madalya mücadelesi verecek.

 

Bu Yazıya Oy Verin