Sınır Kapısından Dostluk Geçti

Avrupa Birliği Erasmus Gençlik Programı kapsamında Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) koordinatörlüğünde 18 ay önce başlatılan ve Ankara Üniversitesi, İtalya Voleybol Federasyonu ile Almanya’dan SGRIM e.V ve Yunanistan’dan Fix in Art isimli sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla yürütülen “Advan+AGE” Projesi’nin final etkinliği Edirne Valiliği, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Pazarkule Gümrük Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi, Ankara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliği ile Pazarkule Sınır Kapısı’nda gerçekleşti.

Etkinliğin ilk gününde Trakya Üniversitesinde proje kapsamında tamamlanan faaliyetler ve proje çıktılarının sunulduğu final konferansı; TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurper Özbar ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cüneyt Taşkın’ın katılımıyla gerçekleşti. Ardından Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi 75. Yıl Spor Salonunda projenin hedef kitlesinde yer alan gençlerin kaynaşması amacıyla antrenman maçı yapıldı.

Etkinliğin ikinci gününde ise projede yer alan Türk, Yunan ve Alman gençler, sınır kapısında oluşturulan sahada dostluk maçı yaptı. Karşılaşma sırasında Türk, Yunan ve Alman müzikleri çalındı. Karşılaşmayı; TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, uluslararası hakemlerimizden Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurper Özbar, Pazarkule Gümrük Müdürü Lütfü Can, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Murat Ulaşdır, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Edirne İl Müdür Yardımcısı Sebahattin Bilgiç, Aile ve Sosyal Hizmetler Ankara İl Müdür Yardımcısı Beytullah Doğan ve Pazarkule Kaçakçılık Kısım Amiri Habip Gül takip etti.

TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, proje kapsamında ekonomik ya da sosyal pozisyonları nedeniyle spora erişimi kısıtlı olan çocukların spora kazandırılmasının amaçlandığını belirterek gençlerimize çevre bilinci kazandırarak sosyal becerilerini geliştirmelerine ve farklı kültürlerden arkadaşlıklar kurmalarına vesile olunduğunu ifade etti.

TVF Proje Koordinatörü Onur Hoşnut, proje kapsamında 13-15 yaş arasındaki gençlerimizin voleybolun sosyal iyileştirici yönü ile beraber özellikle farklı ülkelerin çocuklarının bir araya gelmesi, kaynaşması ve projenin Türkiye-Yunanistan arasındaki sınır noktasında bir dostluk maçı ile bitirilmesi hedefinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Böylelikle, Erasmus+ “Advan+AGE” projesi, rekabetin değil dostluğun kazandığı bir maç ile tamamlandı.

Bu Yazıya Oy Verin