Erasmus+ Sport4Rules Projesinin Final Konferansı Düzenlenecek

Erasmus+ Programı – Spor iş birliği ortaklıkları kapsamında EACEA (Eğitim Görsel İşitsel ve Kültür İcra Ajansı) tarafından desteklenen merkezi “Sport4Rules” projesi kapsamında; İtalya Voleybol Federasyonu tarafından koordine edilen ve Türkiye Voleybol Federasyonu, Bulgaristan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Uluslararası Spor Yetkilileri Federasyonu, Fransız Basketbol Federasyonu, Sevilla Üniversitesi, Hırvatistan Voleybol Federasyonu, Bosna- Hersek Olimpiyat Komitesi ve Mine Vaganti adlı STK kuruluşunun dahil olduğu heterojen çalışma grubu; okullar, sporcular, antrenörler, ebeveynler ve halk için eğitim modelleri oluşturulması ve yaygınlaştırma materyalleri geliştirilmesi yoluyla; sporda şiddetle mücadele yönünde hakem rolünün önemini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.

Proje kapsamında, iki yılı aşkın bir süredir hakemliğin sporda şiddet, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük üzerindeki etkisine ilişkin metodolojiler, yaklaşımlar ve en iyi uygulamalar üzerine araştırmalar yürütülmüş olup aynı zamanda her ortak ülkede ilgililerin katılımı ile çeşitli seminerler, çalıştaylar, anketler ve aktiviteler düzenlenmiştir.

Bu doğrultuda, projenin final etkinliği kapsamında, 2 Aralık 2022 tarihinde TSİ 12.00-14.30 arasında “ZOOM” uygulaması üzerinden Final Konferansı düzenlenecektir.

Konferansta; çeşitli spor kuruluşları, hakem kurulları, kulüpler, okullar, çeşitli kurumlar ve aileler için önemli bir başlangıç olabilecek proje sonuçları sunulacaktır.

Konferansa katılım için aşağıdaki linkten kayıt yapılabilmektedir:

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_yOXvCcXmT4Oq-kWnAMhv3Q

*Katılım herkese açık olup katılımcıların kayıt formunda “Organization” alanına “TVF” yazmaları gerekmektedir.

*Seminere katılım 500 kişi ile sınırlıdır.

Sport4Rules Projesi Hakkında

Sport4Rules projesinin temel amacı; şiddet karşıtlığını vurgulayarak hakemin önemini ortaya çıkarmak ve genel anlamda sporda şiddete karşı bir farkındalık yaratmaktır.

Proje kapsamında; gençler hedef alınarak hakem eğitimi ve spor eğitimini birleştiren bir eğitim programı yürütülmüştür. Proje ortağı ülkelerdeki okullarda hakem rolünün önemi çocuklara aşılanarak sporun taşıdığı tüm pozitif değerlerin bir arada sunulması hedeflenmiştir. Sporda adil oyun ruhu, şiddet karşıtlığı ve kurallara saygı gibi kavramlar çocuklara benimsetilmeye çalışılmıştır. Öğrencilere hakem ve oyuncu rolleri atanarak öğretmenlere bu rolleri desteklemeleri için çeşitli eğitim materyalleri sağlanmış ve genç hakemlerin, gönüllülerin, özellikle de kadınların katılımı ile, okullarda hedeflere yönelik faaliyetler yürütülmüştür.

Proje hakkında daha detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz: https://sport4rules.eu/it/

Bu Yazıya Oy Verin