TVF Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası’nın Tanıtım Toplantısı Yapıldı

10-11 Şubat 2018 tarihleri arasında Artvin Kafkasör Yaylası Tesisleri’nde yapılacak TVF Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası’nın tanıtım toplantısı, bugün (9 Şubat 2018, Cuma), Artvin Kafkasör Yaylası Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.

Toplantıya; Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,, Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, TVF Turnuva Etap Sorumlusu İbrahim Dağıstanlı, Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Üyesi ve Tokat Voleybol İl Temsilcisi İbrahim Tarun,  TVF Plaj & Kar Voleybolu Yönetmeni Oğuz Değirmenci ve sporcular katıldı.

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, Artvin Valiliği Kafkasör Yaylası Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 2018 yılı kar voleybolu sezonunun, hafta sonu Kafkasör Tesisleri’nde TVF tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek şampiyona ile başlayacağını kaydetti.

Artvin’de böyle bir organizasyonu gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirten Aslandaş, şöyle devam etti:

“Kafkasör Yaylası boğa güreşleriyle tanınan bir yer. Bundan sonra artık kar voleybolu ile de ünlenecek ve kalıcı olarak bu organizasyonlar Artvin’de yapılacak. Bu potansiyeli gördükten sonra Artvin’e sadece Türkiye Şampiyonası’nı değil, kar voleybolunun Avrupa turlarından birini de getirebileceğimiz izlenimine vardık. Bu konudaki çalışmaları bu akşamdan itibaren başlattık. İnşallah biz de Artvin’in tanıtımına spor yoluyla da olsa katkı sunarsak bundan çok mutlu olacağız.”

Aslandaş, kar voleybolunun dünyada birkaç yıldır yapılan yeni bir branş olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Son iki yıldır Avrupa Federasyonu, Avrupa turu şeklinde organizasyonlarla bunu Avrupa’da 7-8 ülkede oynatıyordu. Türkiye de İtalya ve Avusturya ile en üst düzeyde kar voleybolu organizasyonlarını gerçekleştiren ülkedir. Kar voleybolunun geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iki Avrupa turunu Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Birincisi Kayseri’de yapıldı, ikincisi de mart başında Uludağ’da düzenlenecek.”

Bu yıl ilk defa Avrupa Kar Voleybolu Şampiyonası düzenleneceğini de dile getiren Alper Sedat Aslandaş, “Artvin’de yapılacak şampiyonada birinci olacak bayan ve erkek takımlar, Türkiye’yi Avrupa Şampiyonası’nda temsil edecek.” diye konuştu.

TEMEL BİLGİLER
Kar Voleybolu yeni ve yükselen bir voleybol disiplinidir. Önümüzdeki yıllarda bu disiplinin istikrarlı ve dengeli bir şekilde sürekli büyümesi planlanmıştır. Plaj Voleybolu 1996’da Yaz Olimpiyat Oyunlarına dahil edilmiştir. Kar Voleybolunun da Kış Olimpiyat Oyunlarına dahil edilmesi beklenmektedir. 2018 CEV Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonasına direk takım gönderme hakkı verecek olan Türkiye’nin ilk Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası Artvin’de Artvin Belediyesi ev sahipliğinde yapılacaktır.

– Kar Voleybolu, ağırlıklı olarak plaj voleybolu kuralları ile oynanır. Farklılıkları ve belli temel kuralları aşağıdaki gibidir:

– Yumuşak kar zemin üzerinde müsabakalar yapılır. Kar oyun zemini her sabah müsabakalardan önce makinalarla yumuşatılır ve kum kıvamına getirilir.

– Sporcular (tercihen plastik tırtıklı ya da dişli)diğer sporculara tehlike arz etmeyen ayakkabılarla oynar.

– Set sayıları 11’e kadardır. Üç set üzerinden müsabakalar yapılır. Yarı final ve final 5 set üzerinden olabilir. Set kazanımları için iki sayılık fark gereklidir.

– Sporcuların aynı desen ve renkte giyinmeleri gerekmektedir. Üst forma altına vücudu sıkı saran kısa ya da uzun kollu t-shirt ve uzun pantolon taytlara izin verilir. Erkekler bu uzun tayt pantolon üzerine yine şort giymelidir. Organizasyon eğer üniforma veriyorsa bunlar müsabakalarda üstte olacak şekilde giyilmelidir.

– Sporcular, eldiven ve bere vb ekipmanlar ile maçlara çıkabilirler.

– Hakem iznine bağlı olarak, sporcu, yağmur ceketi ya da spor ceket ile oynayabilir ya da isterse ayakkabısız oynayabilir.

– Parmak paslarda plaj voleyboluna göre daha esnek davranılır. Önemli olan olabildiğince topun oyunda kalmasıdır.

– Kar Voleybolunda sporcuların kendi hatalarında fair-play’e uygun olarak hakem kararlarına yardımcı olması beklenir ve hedeflenir. Kar Voleybolunda bu misyonun geliştirilmesi hem oynayanın hem de izleyenin zevk alarak bu spora katılımını sağlar. O yüzden sporculardan maç esnasında kendi kural hatalarında dürüst olması ve hakeme yardımcı olması arzulanır. Amaç bu yeni spor branşının sevdirilip yayılması ve profesyonel seviyede yükselmesidir.

TVF Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası’nda mücadele edecek olan takımların (bayan-erkek) listesine ulaşmak için tıklayınız

TVF Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası’nın maç programına (bayan-erkek) ulaşmak için tıklayınız.

 

Bu Yazıya Oy Verin