Erasmus+ Sport4Rules Projesinin Ulusötesi Toplantısı Saraybosna’da Yapıldı

Erasmus+ Programı – Spor iş birliği ortaklıkları kapsamında EACEA (Education Audiovisual and Culture Executive Agency/Eğitim Görsel İşitsel ve Kültür İcra Ajansı) tarafından desteklenen ve toplamda 8 ülkeden Türkiye Voleybol Federasyonu dahil 9 ortak kurumun iş birliğinde yürütülen, merkezi “Sport4Rules” olan spor projesi kapsamında 19-20 Nisan 2022 tarihleri arasında Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da ikinci ulus ötesi proje toplantısı düzenlendi.

Söz konusu proje toplantısına TVF Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş, Uluslararası Faaliyetler Yetkilisi Gizem Şara Altürk, MHGK Genel Sekreteri Meral Taşpınar ve Fabrika Voleybol Koordinatörü Fuat Fırat katıldı.

Toplantıda, şu ana kadar tamamlanan etkinlik ve faaliyetler sunularak önümüzdeki dönemde yapılacak aktivitelerle ilgili bilgilendirmeler yapıldı ve fikir alış-verişinde bulunuldu.

Toplantıda ayrıca proje ortaklarından Sevilla Üniversitesi tarafından hazırlanan ve önümüzdeki dönemde okullarda öğrencilere uygulanacak çeşitli aktivitelerin provası, proje ortakları arasında yapıldı.

Sport4Rules Projesi Hakkında

Sport4Rules projesinin temel amacı; şiddet karşıtlığını vurgulayarak hakemin önemini ortaya çıkarmak ve genel anlamda sporda şiddete karşı bir farkındalık yaratmaktır.

Proje kapsamında; gençler hedef alınarak hakem eğitimi ve spor eğitimini birleştiren bir eğitim programı yürütülecektir. Proje ortağı ülkelerdeki okullarda hakem rolünün önemi çocuklara aşılanarak sporun taşıdığı tüm pozitif değerlerin bir arada sunulması hedeflenecektir. Sporda adil oyun ruhu, şiddet karşıtlığı ve kurallara saygı gibi kavramlar çocuklara benimsetilmeye çalışılacaktır. Öğrencilere hakem ve oyuncu rolleri atanarak öğretmenlere bu rolleri desteklemeleri için çeşitli eğitim materyalleri sağlanacak ve genç hakemlerin, gönüllülerin, özellikle de kadınların katılımı ile, okullarda hedeflere yönelik faaliyetler yürütülecektir.

Bu Yazıya Oy Verin