TVF ve TBESF Heyetleri, Sit2Play Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi Kapsamında Bir Araya Geldi

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş başkanlığındaki TVF heyeti ile Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk başkanlığındaki TBESF heyeti, TBESF binasında bir araya geldi.

Türkiye ve İtalya Voleybol Federasyonu resmi ortaklığında gerçekleştirilecek Sit2Play Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi hakkında görüş alışverişinde bulundukları görüşmede; TVF Fabrika Voleybol Koordinatörü Fuat Fırat, TVF Spor Organizasyonları ve Uluslararası Faaliyetler Yetkilisi Şara Altürk, TBESF Genel Sekreteri Erhan Durukan, TBESF Oturarak Voleybol Milli Takımı Antrenörü Yusuf Kenan Kök de yer aldı.

Sit2Play projesi kapsamında öncelikle katılımcılara oturarak voleybola ilişkin internet üzerinden eğitim verilecek. Antrenörler, hakemler, sporcular ve ailelerine açık olarak düzenlenecek seminer sonrası engelli-engelsiz kız ve erkek öğrenciler, karma bir şekilde oluşturulacak takımlarda oturarak voleybol antrenmanları ve turnuvası yapacaklar.

Farklı okulların öğrencilerinden oluşan en az 3 takımın katılımıyla Türkiye’de yapılacak müsabakaların galibi olan ekip, İtalya’da gerçekleşecek uluslararası organizasyona katılmaya hak kazanacak.

2019 yılı içinde 8 ortağın iş birliğinde yürütülecek projede Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki engelli bireylerin sosyal entegrasyonun sağlanması ve toplumsal kaynaşmanın artması hedefleniyor.

Sit2Play Projesi Nedir ?

‘Oturarak Voleybol’u okullara taşıyan bir Avrupa projesi olan Sit2Play, Avrupa çapında oturarak voleybol uygulamasından yola çıkarak sosyal kapsamayı amaçlayan ilk okul projesini hayata geçirmek arzusuyla yürütülür.

Sit2Play, yapıcı ve olumlu bir ‘çeşitlilik’ anlayışı sunarak ‘engellilik’ kavramını yeniden tanımlamak amacıyla okullara girecektir. Bu projede, engelsiz bireyler engelli bireyler ile aynı hareket becerilerini göstererek (oyun kuralları gereği tüm oyuncular oturarak oynayacaklar ve böylece aynı koşul ve imkanlara sahip olacaklar) engellilerin ihtiyaçlarını benimseyecekler ve onlarla empati kuracaklardır. Bu tanıtıcı turnuvalar, engelli bireylerin spor yapmasına engel olan kültürel ve fiziksel engelleri ortadan kaldırmayı ve topluma entegrasyonlarını hedefler. Proje, ISV turnuvalarının organizasyonu sayesinde, engelli ve engelsiz bireyler için eşit şartlar ve kurallar sunan yaratıcı bir sosyal içerme örneğini analiz eder.

Proje, her ortağın ülkelerindeki en az 3 okuldan oyuncuların katılacağı bir ulusal Oturarak Voleybol müsabakası düzenleyecekleri ulusal aşama ve bu tanıtıcı ulusal müsabakaların galiplerinin 2019’un sonunda İtalya’da yapılacak olan final müsabakasına katılacakları uluslararası aşamadan oluşur. Turnuvalara paralel olarak Sit2Play; öğrenciler, öğretmenler, eğitmenler, antrenörler, veliler ve sosyal görevlilerin katılacağı engelliliği konu alan seminerler, çalıştaylar ve toplantılar ile zenginleştirilecektir.

Sit2Play projesi ile ilgili sunumu indirmek için tıklayınız.

ROMA TOPLANTISI
Proje çerçevesinde; 19-20 Şubat tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’da ilk proje toplantısı yapılmıştır.

TALLINN TOPLANTISI
20-21 Haziran tarihlerinde Estonya’nın başkenti Tallinn’de ikinci proje toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantılarda projenin kuralları ve ülkelerin deneyimleri değerlendirilmiş, fikir alışverişinde bulunulmuştur.

ANKARA ANTRENMAN
Sit2Play projesi kapsamında Ankara’daki okullar ve diğer illerdeki (Karaman ve Karadeniz Ereğli) antrenmanlar gerçekleştirildi.

Bu Yazıya Oy Verin