Türkiye Voleybol Federasyonu, Erasmus+ Avrupa Birliği Projesine Ortak

Avrupa Birliği Erasmus+ Sit2Play, Brüksel’de yer alan EACEA (Education Audiovisual And Culture Executive Agency/Eğitim Görsel İşitsel ve Kültür İcra Ajansı) tarafından onaylanan ve desteklenen merkezi bir projedir.

Proje; 18 yaş altı engelli, engelsiz – kız ve erkek öğrencilerin aynı takımlarda karma olarak “oturarak voleybol” öğrenmesini amaçlamakta olup antrenman çalışmaları, takımlar arası ulusal turnuva ve İtalya’da gerçekleştirilecek uluslararası final turnuvası aşamalarından oluşacaktır.

Proje ile engelli bireylerin sosyal entegrasyonu, engelsiz öğrencilerin engelli öğrencilerle empati kurması ve sosyal kaynaşmanın sağlanması hedeflenmektedir. Toplumun engelli bireylere dönük duygu ve düşüncelerini hem de engellilerin kendileri hakkındaki duygu ve düşüncelerini olumlu yönde değiştirmesine katkı sağlamak da hedefler arasındadır.

Proje, İtalya Voleybol Federasyonu’nun koordinatörlüğünde toplam 8 ortağın iş birliğinde yürütülmektedir. Proje ortakları şunlardır:

– İtalya Voleybol Federasyonu

– Türkiye Voleybol Federasyonu

– Finlandiya Engelliler Federasyonu

– Slovenya Voleybol Federasyonu

– Estonya Voleybol Federasyonu

– Bulgaristan Gençlik ve Spor Bakanlığı

– İtalya Paralimpik Komitesi

– Paravolley Europe

Proje kapsamında, “oturarak voleybol” kuralları ve antrenman teknikleri hakkında katılımcılara internet üzerinden eğitim verilmekte olup ayrıca antrenörler, hakemler, sporcular ve ailelerin katılımına açık seminer düzenlenecektir.

Projenin takım ve müsabaka koşullarına göre; bir takım toplamda en fazla 12 oyuncudan oluşmakta, bu oyuncuların en az 3’ünün engelli olması zorunludur. En az 2 engelli ve en az 2 kız oyuncu her zaman sahada olacaktır.

Proje kapsamında Türkiye’de Ankara’dan 2, Karaman’dan 1, Karadeniz Ereğli’den 1 olmak üzere aşağıdaki 4 takım oluşturulmuştur:

  1. SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  2. MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Ortaokulu
  3. Karaman (Karma Takım)
  4. Karadeniz Ereğli (Karma Takım)

Takımlar, beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörler eşliğinde antrenmanlara başlamıştır.

2019 Eylül ayında Ankara’da yapılacak ulusal turnuvaya bu 4 takım katılacaktır. Ulusal turnuvanın galibi olan takım, 19-20 Kasım 2019’da Roma-İtalya’da yapılacak olan uluslararası turnuvaya katılacaktır.

Proje çerçevesinde 19-20 Şubat tarihlerinde Roma’da ilk proje toplantısı yapılmıştır. 15 Mart tarihinde Türkiye Voleybol Federasyonu Başkan Vekili Alper Sedat Aslandaş başkanlığındaki TVF heyeti ile Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Sayın Arif Ümit Uztürk başkanlığındaki BEF heyeti bir araya gelmiştir. 20-21 Haziran tarihlerinde ise Estonya-Tallinn’de ikinci proje toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantılarda projenin kuralları ve ülkelerin deneyimleri değerlendirilmiş, fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Sit2Play projesinin resmi web sitesine aşağıdaki linkten ulaşım sağlanabilmektedir:

https://www.sit2play.eu/

Bu Yazıya Oy Verin